Vláda chce více zdanit energetické firmy. Těm se to nelíbí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
cez
Zdroj: Profimedia

Česká vláda by ráda více zdanila velké firmy dodávající energie domácnostem. Důvodem jsou stále rostoucí ceny za elektřinu i za plyn, se kterými má řada lidí velké problémy a které tedy znamenají vyšší příjmy energetických firem. Velikánům se to ale nelíbí. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že by mohlo dojít k právním sporům.

Šéf hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan v rozhovoru s novináři na volebním sněmu v Hradci Králové podle Novinek uvedl, že chce i nadále ve vládě prosazovat vyšší zdanění energetických firem a jejich obrovských zisků. Naopak fyzické osoby by více nezdaňoval.

„Snažíme se analyticky dívat na lidi na předních místech kandidátek hlavně ve větších městech a nominovat jako každá politická síla lidi, kteří nemají kostlivce ve skříni. Ale to jsme dělali vždy a neznamená to, že se problémům lze vždy vyhnout,“ uvedl.

Ačkoliv o zdanění energetických firem vláda uvažuje, v rámci koalice shoda na tomto kroku nepanuje. Například Jan Skopeček z ODS v živém vstupu v Událostech na České televizi přiznal, že strana i koalice musí danou věc prodiskutovat. Současně uvedl, že zavedení daně ze strany vlády není nejlepším řešením.

„Já skutečně kritizuju sektorovou daň nebo windfall tax, ať už to nazveme jakkoliv, protože je to špatná zpráva pro potenciální investory, že tu nemáme stabilní daňové prostředí. Navíc každé dodatečné daňové břemeno jsou schopny ty energetické firmy přenést na zákazníka prostřednictvím ceny. Čili já preferuji skutečně dohodu a dohoda je taková, že si obě strany sednou a nakonec si podají ruku. Když uvalíme daň, je to jednostranný akt ze strany vlády. Čili dohoda je podle mě lepší řešení,“ řekl Skopeček.

Sektorová daň je nesmysl

Vláda dříve uvažovala o zavedení speciální sektorové daně nejen pro velké energetické firmy, ale také některé banky. ČTK proto oslovila několik odborníků, ti se ale v zásadě shodují na tom, že jde o nesmysl, který by k ničemu nevedl. Podle analytika Petra Bartoně je dokonce sektorová daň nejhorším možný řešením.

„Jednoznačně lepším řešením by byla celková reforma daňového systému, včetně nápravy nevhodné poslední změny daně z příjmu fyzických osob. Nicméně tu vláda připravenou nemá a potřebuje peníze rychle,“ říká pro změnu analytik Deloitte David Marek.

Podle Petra Břízy, partnera advokátní kanceláře Bříza a Trubač, je prakticky nemožné definovat, na co by se měly nové daně vztahovat. „Na základě čeho určíte, že ten podnik vydělal nadměrně? A jak vymezíte, zda inovoval, že zisky nevydělal na základě předchozích investic?“ řekl pro Forbes.

Obří zisky

Vláda nad vyšším zdanění uvažuje na základě reálných dat, která má k dispozici. Například firma ČEZ měla za první pololetí tohoto roku příjmy přes 30 miliard korun. Meziročně si firma velmi výrazně polepšila a není jediná.

„Aktuální predikce celoročního zisku indikuje rekordní dividendu pro akcionáře. V případě stanovení dividendy na horní hranici intervalu platné dividendové politiky by mezi akcionáře bylo rozděleno 48 až 52 miliard korun. Pro majoritního akcionáře Českou republiku by to znamenalo příjem 34 až 36 miliard korun,“ uvedl v tiskové zprávě předseda představenstva a ředitel ČEZu Daniel Beneš.

Firmám se pochopitelně vyšší zdanění nelíbí, celá věc je tak stále v řešení. Odborníci se shodují na tom, že vláda rozhodně musí začít něco dělat, na druhou stranu si ale nejsou jisti, zda směr, kterým se politici ubírají, je ten správný.

Zdroj: ČTK, ČEZ, Česká televize, Forbes, Novinky, ODS, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články