Vláda chystá regulovaný trh s konopím, nejde ale o legalizaci, upozorňuje. Veřejnost má výrazné připomínky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Marihuana
Zdroj: Shutterstock

V České republice se chystá návrh na regulovaný trh s konopím. Stát by díky němu mohl vydělat i miliardy korun. Spotřebitelé se budou muset registrovat, zatímco prodejci a pěstitelé státu zaplatí za svou činnost poplatky.

Prodej a distribuce konopí je v Česku zakázána. Nový návrh na regulaci trhu by to ale mohl částečně změnit. Důvodem je podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila větší ochrana spotřebitelů a větší kontrola kvality a množství konopí na trhu.

ČTK doplňuje, že dalším důvodem je také finanční přínos pro stát. Prodejem konopí a za platby licencí by mohly do státní kasy přitéct až 4 miliardy korun.

Nejde o legalizaci

„V rámci regulace trhu nechceme omezovat počet licencí na prodej i pěstování. Budou se vydávat na základě žádosti a zaplacení pravidelného ročního poplatku, který by se měl pohybovat od 50 tisíc korun za menší obchůdek,“ vysvětlil pro Seznam Zprávy Vobořil.

Dále popsal, že rozhodně nepůjde o to, že by v regálech obchodů ležely balíčky s konopím. Marihuana se bude vydávat ve specializovaných obchodech.

Ředitel Národní protidrogové centrály SKPV PČR brigádní generál Jakub Frydrych pro Zdravé zprávy upozorňuje, že ačkoli se bavíme o regulovaném trhu s marihuanou, rozhodně nejde o legalizaci, kterou stále výrazně podporuje Česká pirátská strana.

„Mimo rámec navrhované regulace zůstane nakládání s marihuanou protiprávní. Bude i nadále vymáháno prostředky správního a trestního práva,“ uvádí.

Je to nesmysl, hlásá veřejnost

Regulovaný trh s konopím je podle ohlasů na sociálních sítích obrovský nesmysl.

„Budu na prsou muset nosit zelený lístek, aby mě šlo jednodušeji identifikovat? Dostanu k tomu huličský průkaz, abych se mohla legitimovat, když si dám brko? Registrace spotřebitelů. Větší hloupost sem fakt dlouho neviděla,“ píše na twitteru uživatelka Luce.

„Ještě bych nechal udělat živnostenské listy pro dealery tvrdých drog, to by mohlo taky u Pirátů projít,“ píše na facebooku pan Josef.

Na druhou stranu profil Vtipy podotýká, že vždycky je lepší mít podobnou záležitost regulovanou, než zcela mimo kontrolu. „Legalizace trávy bude ještě běh na dlouhou trať, ale dokud se bude dát ve večerce koupit kratom, tak to teenageři vlastně nepotřebují,“ připomíná k tématu pan Štěpán.

Zdroj: Seznam Zprávy, Zdravé zprávy, ČTK, Regulace konopí, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články