Vláda předloží návrh k jmenování ředitele BIS Koudelky do hodnosti brigádního generála. Zeman to už pětkrát odmítnul

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
michal koudelka
Zdroj: Profimedia

Andrej Babiš ve středu informoval o plánu kabinetu pošesté navrhnout Koudelkovo jmenování do první generálské hodnosti, tedy brigádního generála. Předložený materiál mají v pondělí projednávat ministři.

Návrh je založen na vysokých profesních a osobních kvalitách a dobrých výsledcích dosahovaných Bezpečnostní informační službou (BIS) pod Koudelkovým vedením.

Dělá svou práci dobře, říká Babiš

Po posledním pokusu o Koudelkovo jmenování generálem loni v říjnu obdržel premiér od prezidenta materiál vysvětlující jeho rozhodnutí generálskou hodnost neudělit.

Podle Respektu v dokumentu stálo, že Koudelka neplní své povinnosti, dlouhodobě zamlčuje a neposkytuje informace zákonným adresátům a zveřejňuje informace v rozporu se zákonem.

Vláda i premiér však hodnotí Koudelkovu práci pozitivně, v souvislosti s tím premiér oznámil, že navrhne jeho povýšení pošesté. „Pan Koudelka dělá svou práci dobře a v tom se s prezidentem lišíme,“ uvedl Babiš minulý rok.

Sněmovní komise pro kontrolu kontrarozvědky v úterý poděkovala jejím důstojníkům za profesionální práci v souvislosti s vyšetřováním událostí kolem výbuchu muničních skladů ve Vrběticích z roku 2014.

Letošní ceremoniál by se měl uskutečnit

Jmenování nových generálů se tradičně koná při příležitosti oslav Dne vítězství 8. května a Dne vzniku samostatného československého státu koncem října.

Některé další nominace už jsou známé: vláda navrhla na druhou generálku rektorku Univerzity obrany plukovnici Zuzana Kročovou, brigádním generálem by mohl být dosavadní plukovník Roman Záhorský, náměstek generálního ředitele Vězeňské služby pro bezpečnost a kontrolu. Stejnou hodnost by mohl získat ředitel rozvědky Úřad pro zahraniční styky a informace Marek Šimandl a náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru Daniela Miklóse.

Minulý květen ani v říjnu kvůli omezením spojeným s koronavirem jmenování neproběhlo. Letošní květnový ceremoniál by se však uskutečnit měl.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články