Vláda prodloužila znovuzavedené kontroly na hranicích se Slovenskem. Ukázaly se jako efektivní

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Kontroly na hranicich
Zdroj: Profimedia

Na konci září jsme informovali o znovuzavedení kontrol na hranicích se Slovenskem. Kontroly byly nahlášeny na deset dní a po jejich vyhodnocení mělo dojít k případnému prodloužení. Včera vláda rozhodla o jejich prodloužení až do 28. října.

Hranice posílí vojáci

Na webových stránkách Vlády ČR bylo zveřejněno rozhodnutí o prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem, a to až do 28. října. Kontroly, které byly zavedeny kvůli zvyšující se míře nelegální migrace, přinesly dle vlády žádané výsledky, a proto se v nich bude pokračovat.

„Znovuzavedení ochrany na hranici trvá od 29. září, za tu dobu se Policii ČR ve spolupráci s Celní správou podařilo odhalit téměř 1 200 nelegálních migrantů a k 3. říjnu zadržet 33 převaděčů,“ uvádí se v odůvodnění prodloužení.

Dále vláda rozhodla, že kromě 310 policistů a 60 příslušníků Celní správy bude nově na hranicích pomáhat i 80 příslušníků Armády ČR.

„Nárůst migrace je dramatický, zavedené kontroly to jednoznačně prokázaly a jejich zrušení by nyní nedávalo smysl. Situaci na západobalkánské trase budeme řešit i na nadcházejícím jednání ministrů vnitra zemí EU,“ dodal v tiskové zprávě ministr vnitra Vít Rakušan.

V tiskové zprávě ministerstva vnitra je dále uvedeno, že od 29. září do 3. října proběhla na hranicích kontrola 92 706 osob, z nichž 422 osobám nebyl umožněn vstup.

Vnější hranice schengenského prostoru by měly být posíleny

Na zavedení kontrol na hranicích reagoval zpočátku kriticky slovenský premiér Eduard Heger.

„Trochu zde selhala práce na straně České republiky. Takto se to nedělá. Je potřeba to řešit komunikací, nikoliv takovýmito překvapeními,“ sdělil podle iRozhlasu v den zavedení kontrol.

Ze slovenské strany se dle zpravodaje České televize Jana Šilhana měly ozývat hlasy, že by se spíše měly posílit kontroly na vnějších hranicích schengenského prostoru.

Za tímto účelem se Rakušan sešel se svými protějšky ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě, jak informoval na svém twitterovém profilu. Na schůzce se ministři dle iDNES shodli, že je opravdu třeba posílit vnější hranice schengenského prostoru a zapojit by chtěli unijní agenturu Frontex.

Během jednání měl maďarský ministr vnitra Sándor Pintér vyjádřit vděk Česku a Rakousku, že vyslalo své příslušníky na pomoc na hranice a uvedl, že je připraven nasadit 4 000 vojáků na ochranu hranic.

Dle ČTK se příští týden mají sejít experti a jednat se Slovenskem o aktualizaci dohody o policejní spolupráci. Aktualizovaná dohoda by umožnila českým policistům zasahovat na slovenském území. „Může být dohodnuta v horizontu měsíce, dvou,“ dodal k této dohodě Rakušan.

Zdroj: Vláda ČR, Ministerstvo vnitra ČR, iDNES, Twitter, Přehledně24, iRozhlas, Česká televize, ČTK

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články