Vláda působí komunikační chaos, tvrdí Dostálová. Nelíbí se jí Síkelův výrok o velkých firmách

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
marketa pekarova adamova
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS spolu tentokrát debatovaly předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a poslankyně hnutí ANO Klára Dostálová. Ty se na jednu stranu pohádaly ohledně toho, zda vláda dělá v ohledu energetické krize pro občany ČR dostatek, na tu druhou se ale shodly v tom, že sobotní demonstrace odborů byla zároveň nevhodnou formou prezidentské kampaně Josefa Středuly.

Hned v začátku debaty upozornila Dostálová, že ve vládě vládne komunikační chaos a její vyjadřování pro veřejnost není správné. Upozornila tím především na výrok Josefa Síkely, který řekl, že v době, kdy chybí podpora u energií pro velké firmy, se mají právě velké podniky na chvíli tvářit jako malé a střední.

Jeho slova se objevila s kritickým popiskem i na twitteru ČSSD.

„Já si umím představit, a tohle jsem nikdy neřekl, že při té definici malé a střední firmy budeme asi umět v rámci nějakých sporných limitů přimhouřit oko. To znamená, že já všem velkým firmám doporučuji: tvařte se jako malé a střední, aspoň na přechodnou dobu,“ řekl podle České televize.

Sama Pekarová Adamová chce po Síkelovi vysvětlení

Ačkoli se v Partii Markéta Pekarová Adamová vyjádřila jasně, že vláda občany ČR i firmy v krizi podporuje a dělá maximum pro to, aby se energetická situace vyřešila, sama na druhou stranu uznala, že výrok Síkely nebyl právě šťastný. Proto po něm dokonce žádá, aby ho vysvětlil na koaliční radě.

Místopředseda hnutí STAN Jan Lacina podle České televize uvedl, že Síkelův výrok byl nešťastný a nevhodný. Podle některých politiků byl míněn jako žert, on si tím ale není jistý. A i kdyby tomu tak bylo, nebyl žert rozhodně vhodný. Stejně to vidí i místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Eva Decroix.

„Pokud firmy a lidé pomoc potřebují a odpovědí je nepovedený vtip, mohlo to vyvolat rozladění,“ řekla. A právě na tato slova se odkázala v Partii i Klára Dostálová, podle které vláda vyvolala ve společnosti komunikační chaos.

Markéta Pekarová Adamová s jejími slovy souhlasila, uvedla ale, že v oblasti energetické krize dělá vláda maximum. „Je jasné, že ty obavy jsou velké a jsou pochopitelné, ale vláda dělá všechno pro to, abychom je zmírnili, abychom se nemuseli té následující zimy tolik obávat, abychom ji zvládli. Jak zastropováním cen energií, tak vůbec jejich zajištěním,“ prohlásila.

Středulova kampaň

Obě političky se v druhé části pořadu shodly na tom, že demonstrace odborů, která proběhla v sobotu odpoledne a měla upozornit na nedostatečné jednání vlády, byla zároveň částečně i kampaní šéfa odborů Josefa Středuly. Ten totiž kandiduje na prezidenta.

„Je to nefér i vůči ostatním kandidátům,“ řekla šéfka Sněmovny. Doplnila, že demonstraci považuje z velké části za zneužití protestujících pro Středulovy prezidentské ambice. Na tom se shodla i s Dostálovou.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Česká televize, Přehledně24, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články