Vláda schválila jednorázový příspěvek pro rodiny. Nyní jej musí schválit parlament a podepsat prezident

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
jurecka
Zdroj: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

Ministerstvo práce a sociálních věcí opravilo na základě připomínek zákon týkající se jednorázového příspěvku pro rodiny s dětmi a opětovně jej předložilo vládě. Kabinet premiéra Petra Fialy tento zákon ve středu schválil a zároveň představil další podmínky, které bude třeba splnit pro získání příspěvku.

O vrácení zákona k opravě jsme informovali již minulý týden. Legislativní rada vlády ČR nesouhlasila s některými odstavci v zákoně. Marian Jurečka tak slíbil opravu těchto nedostatků v co nejrychlejším termínu, což také dodržel.

„Všechny připomínky byly vypořádány, což je ostatně smyslem meziresortního připomínkového řízení. Vláda jednoznačně potvrdila záměr pomoci zranitelným, na kterém se shodla už na konci dubna,“ uvedla pro TN.cz mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová.

O příspěvku přehledně

Na příspěvek budou mít nárok všechny rodiny, které svým ročním hrubým příjmem nepřesáhly jeden milion korun. Do příjmu se nebudou započítávat příjmy ostatních osob žijících v domácnosti, jen ty rodičů. Hrubé měsíční příjmy rodiny by neměly překročit 83 tisíc korun hrubého.

Příspěvek dostanou všechny děti do 18 let a dále děti, které se teprve narodí od 2. srpna do konce roku. Dle ministerstva by se mělo jednat o 1,56 milionu dětí a výdaje pro stát budou činit 7,8 miliard korun.

K vyplacení příspěvku by mělo dojít v srpnu tak, aby jej rodiče měli na pořízení školních pomůcek a zaplacení výdajů spojených se začátkem školního roku.

Žádost o příspěvek

Rodiny, které pobírají přídavky, dostanou dle ministerstva příspěvek automaticky. Ostatní rodiny o něj budou muset žádat buď elektronicky, nebo na CzechPointech.

„Vyplnit budou muset jednoduchou žádost, k níž bude potřeba bankovní či digitální identita,“ nastínil způsoby podání žádosti dle Novinek Jurečka.

Součástí žádosti bude jméno, místo, datum narození a rodné číslo dítěte. Dále pak údaje o rodičích a určení, jakým způsobem chtějí dávku vyplatit.

V rámci žádosti dále rodiče vyplní čestné prohlášení o příjmech v roce 2021. „Tyto žádosti pak budeme vyhodnocovat. A následně budeme peníze rozesílat,“ dodal.

Kontrola příjmu domácností se bude dle Jurečky posuzovat u zaměstnanců ze základu pro sociální odvody za rok 2021 z evidenčních listů sociální správy a u podnikatelů z daňových přiznání u finančních úřadů.

Ministr Jurečka dále uvedl, že chce, aby byl proces co nejjednodušší a nezahltil úřady práce.

Zákon o jednorázovém příspěvku nyní musí schválit ještě Parlament ČR a proces bude zakončen podpisem prezidenta.

Zdroj: TN.cz, Novinky, CNN Prima news

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články