Vláda schválila změnu lustračního zákona. Ve vládě by mohl mít problémy například Babiš

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Rakusan Vit
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Minulý čtvrtek schválila vláda novelu lustračního zákona. Ta opět uvádí v platnost povinnost každého ministra i jeho náměstka prokázat se čistým lustračním osvědčením. Problém by s tím mohl mít například Andrej Babiš, pokud by chtěl opět usednout ve vládě. Podle komentujících jsou ale nyní důležitější problémy a lustrační zákon už patří spíše do minulosti.

Lustrační zákon — v České republice bylo jeho úkolem především zjišťovat spojitost osoby se Státní bezpečností či její vztah ke Komunistické straně Československa. Takto spojení lidé se pak nemohli dostat do vysokých pozic ve funkci státu.

Zákon z roku 1991 byl ale v roce 2014 omezen takzvaným služebním zákonem. Podle něj totiž členové vlády a jejich náměstci už lustrační ověření k vykonání své funkce nepotřebovali. To tehdy „hrálo do karet“ tehdejšímu uchazeči o post ministra financí. Ten totiž lustrační osvědčení nikdy nepředložil.

Tehdejší opozici se toto „obcházení“ zákona příliš nelíbilo. Dokonce tak moc, že si změnu lustračního zákona dala, už coby vláda, do svého programového prohlášení.

Lustrační zákon platí opět i pro ministry a náměstky

Ve čtvrtek byl tak tento zákon opět změněn. Informovalo o tom ministerstvo vnitra. Na svém twitteru to potvrdil i ministr Vít Rakušan.

„Lidé, kteří byli aktivní ve složkách, kde se donášelo a udávalo, vládnout nemají. Současná praxe, kdy lidé na nejvyšších místech ministerstev nemusejí na rozdíl od svých podřízených prokazovat, že se nezapletli s totalitním režimem, je prostě absurdní,“ uvedl ještě v tiskové zprávě Rakušan.

„Lustrační zákon má jako pojistka zabránit tomu, aby se lidé aktivně spolupracující s minulým režimem nedostali do jmenovaných funkcí. Tedy například bývalí estébáci nezasedali ve vládě, což je výsměchem všem občanům, kterým za minulého režimu ničili život,“ doplnil pro iDNES předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Problémy by měl Babiš

V současné vládě Petra Fialy se tato novela nikoho nedotkne. Pokud by ovšem došlo na politické scéně k nějakým změnám, problémy by měl především už výše zmíněný Andrej Babiš.

Čisté lustrační osvědčení totiž nedostane ani člověk, který v minulosti spolupracoval s StB. Právě z toho je předseda hnutí ANO už několik let obviňován. On sám to ovšem odmítá a stále se ještě o tuto skutečnost soudí. Všechny rozsudky ale prozatím tvrdí, že byl jako spolupracovník veden ve svazcích StB oprávněně.

Hon na čarodějnice?

Podle ankety probíhající na zpravodajském webu iDNES je podle 82 % lidí potřeba, aby ministři a jejich náměstci měli negativní lustrační osvědčení. V komentářích ale lidé vyjadřovali spíše opačný postoj. Podle nich tento zákon patří spíše do historie a dnes už není potřeba.

„Tohle mělo být hned po revoluci, po více než 30 letech už mi to nedává smysl,“ napsal diskutující Kamil. „Třicet let po pádu komunismu je mi toto úplně ukradené,“ myslí si uživatel Martin. „Hon na čarodějnice,“ uzavřel diskuzi uživatel Miroslav.

Zdroj: Ministerstvo vnitra, iDNES, TN.CZTwitter, Přehledně24, Lidovky

Autor: Markéta MladáSouvisející články