Vláda ustála hlasování o nedůvěře. Babiš nakonec nedorazil

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vlada
Zdroj: FOTO: Jiří Koťátko / CNC / CNC / Profimedia

Česká vláda i napodruhé ustála hlasování o nedůvěře. Poslanci dva dny jednali na základě iniciativy hnutí ANO. Schůze začala v úterý v 10 hodin ráno, skončila těsně po půlnocí ze středy na čtvrtek. Pro vládu nakonec dobrou zprávou.

Pro vyslovení nedůvěry vládě hlasovalo celkem 81 poslanců. Proti bylo 102 osob. Už od začátku bylo jasné, že vláda hlasování ustojí. K vyslovení nedůvěry vládě je totiž potřeba nejméně 101 hlasů poslanců, které ale opozice nemá. ANO jich má 72 a druhé opoziční hnutí SPD 20.

„Fakt nejsme idioti, abychom nevěděli, že nemáme 101 hlasů,“ prohlásil podle iDNES v průběhu svého proslovu poslanec ANO Robert Králíček s tím, že opozice jednání o nedůvěře vyvolala proto, aby vyjádřila svoji nespokojenost.

„Vláda má důvěru Sněmovny. K hlasování jsme přistoupili se vší vážností a ministři představili výsledky své práce i výhled do budoucna. Máme úctu k parlamentní demokracii a respektujeme právo opozice tento nástroj využít. Mrzí mě ale, že opoziční poslanci posloužili kampani,“ uvedla Markéta Pekarová Adamová na twitteru.

Babiš se nezúčastnil

Řada politiků z hnutí, které hlasování svolalo, se z hlasování dokonce omluvila, uvádí Seznam Zprávy s tím, že nedorazil ani lídr ANO Andrej Babiš. Ten už od začátku avizoval, že na jednání nedorazí, aby nemohly být jeho kroky považovány za předvolební kampaň.

Na samotné hlasování nicméně dorazit původně měl. Že by bylo hlasování o nedůvěře kampaní, předem odmítla i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

„To nemá ve světě obdobu, vůbec si nedokážu představit, že by se to mohlo stát někde jinde. Svědčí to o tom, jaký charakter má Babišovo ANO,“ řekl Novinkám k neúčasti šéfa hnutí politolog Ladislav Mrklas z Cevro institutu.

Chybí nám demokrati

Konečný výsledek hlasování o nedůvěře je pro mnohé zklamáním. Vyjádřila se k němu na svém facebooku například Alena Schillerová, která uvedla: „Tož, řečeno volně slovy prezidenta Masaryka, demokratické strany bychom tady prý měli. Jak ale ukázala končící schůze, nějak nám v nich chybí ti demokrati.“

Naopak premiér Petr Fiala na svém twitteru vypsal, co všechno se vládě po pouhém roce působení povedlo. „Už po 13 měsících naší vlády je vidět propastný rozdíl mezi našimi výsledky a chaosem a zmatkem, jaký tu byl před nástupem naší vlády. Je to vidět prakticky ve všech oblastech. Ať už je to zvládnutí covidu, energetická bezpečnost, nebo investice do infrastruktury,“ uvedl.

Jeho vyjádření se ale nelíbí lídrovi SPD Tomiu Okamurovi. Ten Fialova slova sdílel na facebooku s tím, že by se měl premiér zeptat obyčejných lidí, jak moc jejich „úspěšné vedení země“ zvládají oni.

Zdroj: Přehledně24, iDNES, Seznam Zprávy, Novinky, Twitter, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články