Vláda uvažuje o snížení podpory stavebního spoření. Ve hře je i její úplně zrušení

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
stavba domu
Zdroj: Shutterstock

Vláda v současné době začíná hledat možnosti, jak příští rok ušetřit. Jednou z možností, která bude velkou ranou pro více než tři miliony lidí, pokud se stane skutečností, je i snížení, nebo dokonce zrušení podpory pro stavební spoření. V rozhovoru pro Českou televizi o tom promluvil ministr financí Zbyněk Stanjura.

Zrušením podpory by stát ušetřil zhruba 4 miliardy korun. Podle Stanjury není zatím zdaleka nic jasné, jde pouze jen o jednu z možností, k níž v současné době debata stále probíhá. Informace na stránkách ministerstva financí ukazují, že by se změna dotkla téměř třetiny obyvatel České republiky.

„Zrušení nebo snížení podpory stavebního spoření navrhuji dlouho, protože to jsou čtyři až pět miliard korun daňových poplatníků, které jsou dost necílené. Nejsou ani určeny pro zabezpečení na stáří. Velkou část si vezmou banky na velkých poplatcích,“ říká podle ČT k věci člen Národní ekonomické rady vlády Daniel Prokop.

Pomáhá těm, kteří to nepotřebují

S vládou se výjimečně shoduje i ekonom Lukáš Kovanda. Podle toho v současné době hraje podpora stavebního spoření do karet spíše těm, kteří to nepotřebují. „Podpora stavebnímu spoření nyní nahrává spíše lidem, kteří to nepotřebují, tedy zástupcům vyšších střední vrstev a bohatým. Tito lidé totiž nyní stále investují do vlastnického bydlení a nemovitostí obecně, “ uvádí na stránkách FX street.

„Naopak, chudí už ani nic spořit nemohou obecně a nižší střední vrstvy zase na vlastní bydlení nedosáhnou. Přitom i chudí nebo zástupci nižších středních vrstev podporu stavebku ze svých daní platí, třeba v podobě DPH, kterou platí, když si kupují potraviny. V letech 2000 až 2021 vyplatil stát na podpoře státnímu stavebnímu spoření celkem bezmála 198 miliard korun,“ doplnil ekonom.

Podle opozice by měla být podpora zachována

Zatímco vláda vidí zrušení podpory stavebního spoření jako rozumný krok, opozice si myslí opak. „Každé snížení státní podpory by do budoucna znamenalo snížení úspor ve stavebním spoření a přeneslo by se to do nabídky úvěrů od stavebních spořitelen,“ obává se tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Stejně tak i podle zástupců SPD a ANO by se neměla podpora rušit, píše Česká televize. „Lidé už mají dost problém s bydlením, zvyšování úrokové míry u hypoték, konec fixací, zvyšování cen nemovitostí,“ upozornil Radim Fiala. Jeho slova doplnila i Alena Schillerová: „Stavební spoření je poslední kotva, která pomáhá v bydlení, jestli jeho podpora skončí, vidím to jako naprostou katastrofu,“ uvedla.

Podle některých by po zrušení podpory od státu dokonce stavební spoření pozbylo význam. „Stavební spoření jsem si zakládal právě kvůli státní podpoře. Pokud by byla ukončena, vůbec se v dnešní době nevyplatí jej dál mít,“ uvedl pro Přehledně24 pětatřicetiletý Tomáš z Prahy.

„V tuto chvíli jde o expertní otázku, zda se stále jedná o efektivně vynaložené peníze ze státního rozpočtu, nebo zda již tato podpora ztratila smysl,“ řekl k celé situaci pro CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva financí Filip Běhal. Letos se každopádně změny nestihnou, a i kdyby se prosadily, projeví se podle jeho slov až v roce 2024.

Zdroj: Česká televize, CNN Prima NEWS, FX street, Ministerstvo financí ČR, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články