Vladimír Balaš aktuálně řeší začlenění ukrajinských dětí do škol i pokrytí energetické spotřeby škol

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Vladimir Balas
Zdroj: 'PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Ministr školství Vladimír Balaš nastoupil do funkce ve velmi složité době a musí se potýkat s mnoha výzvami. Těmi největšími jsou aktuálně ceny energií a s nimi související chod škol a dále zařazení ukrajinských dětí do českého vzdělávacího systému.

A právě o těchto tématech nyní ministr promluvil v rozhovorech pro Radiožurnál a deník Právo.

Distanční výuka by byla dražší

Hejtmané apelovali minulý týden na vládu, aby zastropovala ceny energií. Jménem Asociace krajů ČR se k situaci vyjádřil také jihočeský hejtman Martin Kuba.

„Nárůst cen je tak skokový, že už se nedá mluvit o krizi, ale o kolapsu. Pokud některé komodity tak skokově zdraží, jedná se o kolaps trhu,“ citovalo Kubova slova ČTK.

Některé vysoké školy tak začaly řešit, zda nebude lepší v zimním semestru přejít na distanční výuku, aby ušetřily za vytápění budov.

V rozhovoru pro deník Právo ministr Balaš uvedl, že se peníze na energie snaží najít celá vláda, a tedy ne jen resort školství.

„Budeme se snažit prostředky najít, protože je to i efektivnější než učit děti doma online a topit v každé domácnosti, když tam kromě dítěte nikdo není. Je jednodušší a levnější, když budou děti ve škole,“ dodal ministr k otázce, zda hrozí distanční výuka na školách.

K vyhlášce, která by měla snížit teplotu ve třídách a na chodbách a která se stala terčem kritiky, že je to experiment se zdravím dětí, se ministr vyjádřil tak, že jsou Češi rozmazlení.

„Toto je určitě potřeba pečlivě zvažovat i ve spolupráci se zdravotníky a lékaři,“ reagoval na kritiku ohledně experimentování se zdravím.

„Myslím, že v ČR jsme trošku rozmazlení. Řada domácností vytápí na 25 stupňů a lidi doma chodí jen v trenýrkách, místo aby si jenom dali něco na sebe. Šetřit bude muset každý, a nejen proto, aby ušetřil, ale je to i projev loajality, který nám pomůže překonat toto období nejistoty,“ dodal.

Jak jsme psali zde, ve školách by se dle norem měla teplota pohybovat okolo 22 stupňů Celsia.

Začleňování ukrajinských dětí naráží na překážky

Dle údajů ministerstva zůstává mimo vzdělávací systém 15 tisíc ukrajinských středoškoláků, píše iRozhlas. Důvodem je dle Balaše zejména neznalost českého jazyka. K tomuto závěru došel poté, co požádal jednu z ukrajinských středoškolaček, aby přes sociální sítě kontaktovala své kamarády a zjistila hlavní příčinu.

Ministerstvo proto chystá informační kampaň, která bude zveřejněna právě na sociálních sítích a která má teenagery motivovat k tomu, aby se zapojili do škol. Ministr však zároveň dodává, že není jisté, zda se tito studenti nevrátili zpět na Ukrajinu.

Aktuálně je nejvíce zapsaných dětí v základních školách a většina krajů zvládá začlenit ukrajinské děti v rámci svých kapacit. Problémy s nedostatečnou kapacitou má Praha a Středočeský kraj. Zde se situace musí řešit ukrajinskými třídami.

V nich dle Balaše budou učit ukrajinští učitelé a dále se také uvažuje o zavedení sobotní školy pro ukrajinské děti, kde by se učily ukrajinské předměty. Hlavním důvodem této myšlenky je obava ukrajinského ministerstva školství z denacionalizace ukrajinských dětí.

„Oni se trošku bojí, že bychom jim je odlákali, denacionalizovali. To je oprávněná obava, ale na druhou stranu je v zájmu zdravého psychického vývoje dětí, aby ve společnosti, kde žijí, byly integrovány,“ uvedl k tomuto tématu ministr.

Ministr dále v rozhovorech uvedl, že se snaží vyřešit obavy rodičů, že z důvodu přijetí mnoha ukrajinských dětí do českých škol nebude místo pro české děti.

„Nepochybně tu věc budeme dál řešit. Jde i o to, že máme poměrně přísné hygienické podmínky, jak mají být široké chodby, kolik tam má být toalet apod. Jsou to i v rámci EU jedny z nejpřísnějších podmínek. Zkusím přesvědčit ministra zdravotnictví, aby zapůsobil na hygienické stanice a i tato věc se, byť přechodně, uvolnila,“ naznačil jeden ze způsobů, jak by se situace dala řešit.

Zdroj: Radiožurnál, Novinky, Přehledně24, ČTK

Autor: Soňa Jiroutová



Související články