Vojtěch řekl, jakou měl reakci po očkování. Prozradil také, co říká na Babišovy vtipy a Jágrovy výroky

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
adam vojtech
Zdroj: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch promluvil v rozhovoru pro Blesk nejen o svém návratu a plánovaném ukončení funkce, ale také o možném podzimním lockdownu a přeočkování. Také řekl, jakou měl reakci po očkování a vyjádřil se k nedávným výrokům Jaromíra Jágra, který odmítl stát se tváří očkovací kampaně.

Adam Vojtěch, který se vrátil na post ministra zdravotnictví, prozradil Blesku, že by už nemělo dojít k žádnému plošnému lockdownu. Řekl také, jak to vypadá s přeočkováváním a jestli hodlá znovu kandidovat.

Radši on než někdo jiný

Ke svému znovuzvolení se vyjádřil tak, že neočekával, že by k něčemu takovému mohlo dojít. Ovšem počítá s funkcí jen do voleb a dále kandidovat nehodlá. Snad jen nějaké krátké období po volbách, než předá veškerou agendu svému nástupci.

Na post ministra zdravotnictví se vrátil především proto, že než aby přišel někdo nový, kdo se bude vše učit nanovo a třeba nedotáhne nějaké důležité zákony, raději to vezme on.

Přiznal, že první vlna pandemie pro něj byla skutečně náročná a vyčerpávající, ovšem dnes je už situace jiná a sám ministr doufá, že se bude situace zklidňovat.

Manželka mu návrat dovolila

Na otázku, co na jeho návrat říkala jeho manželka, odpověděl, že to s ní samozřejmě konzultoval. Pokud se však jedná pouze o období do voleb, nebyl s tím u Vojtěchů doma problém.

Přesto někteří z řad jeho kolegů ho ke kandidování přesvědčují. On si však stojí za tím, že jako poslanec pokračovat nehodlá.

Premiér Andrej Babiš řekl při druhém Vojtěchově nástupu, že jeho největší předností je to, že nevlastní žádnou nemovitost. Vojtěch však tuto poznámku bere jako nevinný vtípek na Vojtěchova předchůdce Petra Arenbergera, který vlastnil desítky nemovitostí, jež neuvedl v majetkovém přiznání.

Nijak ho tedy Babišův výrok neurazil. „Jsem člověk, který přišel do politiky s nějakým majetkem, odcházím s podobným. Že by to byla nějaká urážka, to ne,“ říká ministr v rozhovoru.

Jen ho bolela ruka

Vzhledem k tomu, že se Vojtěch nechal se svou manželkou nedávno očkovat, padla v rozhovoru otázka, zda měli nějaké reakce. Kromě mírné bolesti na místě vpichu však žádnou další reakci ani jeden z nich prý nezaregistroval. Nevylučuje však možnost, že s druhou dávkou to může být jinak.

Konverzace se dotkla také tématu Jaromíra Jágra, který se nedávno nechal slyšet, že na očkování nepůjde, protože má dostatek protilátek.

Ministr se k tomu vyjádřil, že se o této věci diskutuje i v odborné veřejnosti. Převažující názor prý je, že pokud má člověk protilátky, není to kontraindikace k očkování. Pokud tedy někdo protilátky má, je na nějaký čas chráněn. Nikdo v tuto chvíli ale neví, jaká je optimální hladina protilátek a jak dlouho člověku vydrží a chrání ho.

Přeočkovávat budou praktičtí lékaři

Blesk také zajímalo, jaké jsou plány s případnou další vlnou covidu a jak to bude s přeočkováním. K tomu se ministr vyjádřil tak, že první vlna očkování stála na velkokapacitních centrech, jako je O2 Universum apod. Ta by prý měla skončit někdy v září, kdy bude naočkováno sedmdesát procent obyvatel.

Strategie by se tak podle Vojtěchových slov měla změnit. Očkování by se mělo přesunout do ordinací praktických lékařů. Aktuálně se vybírá distributor vakcín. Dominantní je však Pfizer, který mohou používat i pediatři pro děti 12 plus.

Vojtěch také prozradil, že s objednáváním vakcín na podzim jsou v takové fázi, že mají předběžné objednávky, kterými jsou schopni přeočkovat celou populaci.

Lockdown na podzim asi nebude

Poslední otázka celého rozhovoru byla o tom, zda hrozí další lockdown, pokud se naplní katastrofický scénář a virus na podzim znovu udeří plnou silou.

„V tuto chvíli předpokládáme, že by už nemělo docházet k nějakému plošnému zavírání obchodů a podobně,“ říká Adam Vojtěch. „Bavíme se o situaci, že by nebyl vyhlášen, pak by to bylo o nějakých režimových opatřeních jako omezení počtu osob na hromadných akcích. Pokud by se situace změnila natolik, že by bylo nutné vyhlásit nouzový stav, pak je to o něčem jiném,“ dodává ministr.

Zdroj: Blesk

Autor: Julie BordášováSouvisející články