Sotva nás naočkovali, už mluví o přeočkování. Experti řekli, kdy budeme muset na injekci znovu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ockovani
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Očkování proti koronaviru je v České republice v plném proudu. Zatím není naočkována ani polovina populace, ale už se řeší, kolik dávek bude potřeba na to, aby imunita proti koronaviru vydržela. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch o tom promluvil pro Aktuálně.cz

K 21. červnu bylo dle ministerstva zdravotnictví oběma dávkami naočkováno 2 531 755 lidí, tou první o dva a čtvrt milionu víc. Podíl očkovaných v republice tak dělá aktuálně 44,6 %.

Třetí dávka pravděpodobně na konci roku

Stejně jako v případě chřipky vám nezajistí očkování proti koronaviru imunitu do konce života. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch předpokládá, že k přeočkování by mohlo dojít na konci letošního roku.

„Mělo by se to týkat v první řadě chronicky nemocných osob a nejstarších občanů. Postupně uvidíme, jestli bude potřeba přeočkovat mladší osoby, které mají obecně imunitní odpověď lepší než starší lidé,“ řekl Adam Vojtěch pro Aktuálně.cz

„Byl by to vlastně stejný systém jako při očkování proti chřipce, kdy se každoroční přeočkování doporučuje lidem starším 65 let, rizikovým jedincům a zdravotníkům,“ říká viroložka Ruth Tachezy.

K situaci se také vyjádřil imunolog Václav Hořejší. U starších a nemocných lidí, kteří nemají plně funkční imunitu, by mělo přijít přeočkování. To by také mohlo zabrat proti novým mutacím, na které současné vakcíny fungují méně. Stále ale brání těžkým průběhům koronaviru.

Na vakcínách se stále pracuje

Navíc Hořejší dodává, že kombinace vakcín by mohla imunitu vylepšit. Zároveň by to zrychlilo a usnadnilo proces očkování.

„Pokud by se rozšířila varianta viru odolná vůči protilátkám vyvolaným dosavadním očkováním, muselo by se očkovat novou vakcínou, která by byla pozměněná tak, aby proti vzniklé variantě účinkovala,“ dodává Hořejší.

Na nových vakcínách se stále pracuje, farmaceutické filmy plánují sledovat imunitu naočkovaných a rozvíjet další studie.

Na nové studii pracuje společnost Pfizer. Ta chce očkované sledovat dva roky a zjišťovat tak dlouhodobou imunitu.

„Díky této studii budeme schopni pochopit bezpečnost a potenciál posilující dávky vakcíny Comirnaty stejně jako specifický prototyp proti různým cirkulujícím variantám viru,“ říká tiskový mluvčí společnosti Pfizer Tomáš Sazima.

Zdroj: Aktuálně.cz

Autor: Alžběta KubátováSouvisející články