Volby by vyhrálo ANO, ČSSD posiluje a slaví výročí. Voliči ale výsledky průzkumů zpochybňují

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Andrej Babis
Zdroj: FOTO: Jiří Koťátko / CNC / CNC / Profimedia

Podle volebního modelu Kantaru by v březnu volby vyhrálo ANO. ODS se sice stále drží na druhém místě, má ale o něco horší výsledky než v minulém měsíci. Stejně tak si pohoršila i řada dalších stran.

ANO se umístilo na prvním místě s 29,5 %, ODS zaujalo druhou příčku s 20 %. Velmi podobné výsledky průzkumu zveřejnila také agentura Median. I podle této agentury si některé politické strany v posledním měsíci přihoršily.

Propad pro ODS

Podle Kantaru si samotná ODS oproti únoru v březnovém modelu o 1,5 % přihoršila. Naopak Piráti poskočili o několik procent výš. STAN by získal 5,5 procenta, což je meziměsíčně o 1,5 procentního bodu horší výsledek, uvádí Česká televize.

V případě, že by kandidovala koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), skončila by na druhém místě s 27,5 procenta hlasů, a proti únoru si tak s ANO prohodila místo, připomíná server Seznam Zprávy.

S výsledky posledního průzkumu se netradičně na sociálních sítích pochlubil například šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Zpětnou vazbu mám víceméně instantní od lidí, které potkávám denně a stejně tak od těch, se kterými mám možnost diskutovat zde či na svých jiných sítích… díky za ni, za věcnou kritiku i podporu,“ napsal.

ČSSD stoupá

SPD dosáhlo 8 %, STAN získal 5,5 %. KSČM získala 2,5 %. Naopak ČSSD se oproti minulým měsícům vyšplhala na 5 %.

Strana se v současné době na svých sociálních sítích vyjadřuje k setkáním, která pořádá v krajských kempech, připomíná své výročí 145 let od založení strany, k čemuž nechala vyrobit i speciální trička, ale také přidává příspěvky k vládním nařízením.

„Ačkoliv ODS slibovala, že nebude zvedat daně a razantně odmítla zdanění velkých firem a bank, tak nyní ministr financí Stanjura připravil plán, který v dnešní době extrémního zdražování jen dále podpoří růst cen,“ píše se například v jednom z příspěvků.

„Naše země potřebuje změny, které nám současná vláda nemůže zaručit. Svou nezodpovědnou a lhostejnou politikou navíc žene běžné lidi do náruče extrémistů a populistů,“ píše pak ČSSD v nejnovějším statusu.

Voliči průzkumům nevěří

Lidé na sociálních sítích komentují výsledků průzkumů s jistou rezervou. „Může mi někdo vysvětlit, kde bere tolik % ANO?“ ptá se například pan Vladimír u výsledků průzkumu společnosti Kantar, které byly zveřejněny mimo jiné na facebookové stránce pořadu Otázek Václava Moravce. „Na Primě ty volební preference byly dost jinak,“ připomíná pan Jiří předchozí výsledky od Medianu.

Další uživatelé však komentují, o čem podle nich výsledky vypovídají. „Zoufalé je, že v Poslanecké sněmovně není silná autentická levice. Opozici tvoří hnutí oligarchy a krajní pravice. Je děsivé zjištění, že hnutí oligarchy má daleko více sociálního cítění než vláda Fialy,“ myslí si pan Zdeněk.

„I kdyby ANO vyhrálo volby, tak stejně nesestaví vládu, stejně jako tomu bylo minulé volby,“ podotkla k aktuálnímu volebnímu modelu i uživatelka Monča.

„Je neuvěřitelné, jak se ty dva bloky od voleb vůbec dohromady nikam nepohnuly. I přes nevalné výsledky vlády by zatím pořád záleželo, jestli zůstanou v koalicích, a naopak jestli nějaké koalice utvoří opozice. Voliči se prostě drží na své straně barikády a dezerce skoro nejsou,“ píše v komentářích na Novinkách pan Martin.

Zdroj: Median, Seznam Zprávy, Česká televize, Facebook, Twitter, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články