Volby v jeden den, a to v pátek, navrhuje vláda. Dejte nám radši korespondenční hlasování, chtějí lidé

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Komunalni volby
Zdroj: Profimedia

O změnách v organizaci voleb se hovoří už delší dobu. Vláda nyní navrhla novelu zákona, podle které by místo dvou volebních dnů měl být pouze jeden. Změny by se měly projevit už u senátních a komunálních voleb v roce 2026.

Den, kdy budou lidé rozhodovat o politické budoucnosti, by měl připadnout na pátek. Česko je v současné době posledním státem Evropské unie, který má pro volby vyhrazeny dva dny, připomíná Česká televize.

Kromě změny počtu dnů by měly být volby také pevně stanoveny na první týden v říjnu. To by podle premiéra Petra Fialy mělo zabránit tomu, aby se volby konaly ve stále dřívějším termínu, jako tomu je podle stávajících pravidel.

„Návrhy změn vycházejí z dlouhodobé činnosti pracovní skupiny, kterou tvořili zástupci ministerstva vnitra a zástupci politických stran zastoupených v Parlamentu,“ cituje premiérova slova web vlády.

Lidem se změny příliš nelíbí

„Volby v jeden den? To by mohla být realita už za tři roky. Od roku 2026 by se mohlo volit jen v pátek, a to od 7 do 22 hodin. Snížila by se administrativa – neznamená to ale méně peněz pro komise! Co myslíte vy? Volit radši jeden, nebo dva dny?“ ptají se na svém twitteru Piráti.

Z reakcí sledujících se ale zdá, že by se měla vláda zaměřit spíše na jiné změny. „Hlasuju pro dva dny. Proč hrabat do něčeho, co funguje? Raději zkuste zamakat na volbách pomocí elektronických nástrojů. Sčítání jsme taky zvládli online v pohodě,“ napsal například Václav Zeman.

Podle další uživatelky bude volba v jeden den obrovským náporem na volební komise, které už takhle v některých okrscích počty voličů nezvládají. „Prosím vás, volby v jeden den ano, ale ne v den pracovní,“ píše pak pan Victor T.

Chceme korespondenční hlasování

Celkově se lidé na sociálních sítích vyjadřují ke dvěma tématům. Tím prvním je právě volba během pracovního dne. Většině osob se nelíbí, že by si musely v práci či ve škole brát volno.

Ačkoli volby budou probíhat až do desáté hodiny večerní, po skončení pracovní doby by se utvořily ve volebních místnostech návaly. Podle Seznam Zpráv si pak někteří starostové nedovedou představit dlouhé noční počítání odevzdaných hlasů.

Druhá skupina lidí pak nerozumí tomu, proč vláda raději nejedná o volbách korespondenčních. „Občané: Chceme korespondenční hlasování. Nebo ještě lépe elektronické hlasování. Chceme centrální registr voličů, ať můžu volit kdekoli v ČR jen s občankou a nesháním voličský průkaz. Vláda: Budeme hlasovat jen v pátek. Cajk?“ napsal ironicky někdo pod twitterovým příspěvkem Víta Rakušana.

I podle dalšího čtenáře Novinek by měly být volby zavedeny elektronicky. „Piráti před vstupem do vlády měli plná ústa digitalizace. A jak jinak, skutek utek. Jenom další předvolební sliby,“ napsal v komentářích.

Zdroj: Vláda ČR, Česká televize, Twitter, Novinky 

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články