Ivan Bartoš představil plán pro letošní rok. Koncem roku se dočkáme eDokladovky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ivan bartos
Zdroj: Radek Vebr / MAFRA / Profimedia

Ministr pro místní rozvoj a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš na začátku tohoto týdne promluvil o tom, jaké technologické inovace letos jeho úřad v České republice chystá. Od nového roku jsou například povinné datové schránky pro OSVČ, brzy se bude zavádět ale také eDokladovka.

V letošním roce dojde k rozvoji elektronických možností v mnoha oblastech. V prvním čtvrtletí tohoto roku bude například automaticky zřízena datová schránka těm podnikatelům, kteří ji ještě nemají. Díky ní mohou OSVČ komunikovat se státními úřady online.

Na stránkách ministerstva vnitra se dokonce objevila informace, že budou od nového roku zřízeny zhruba 2 miliony datových schránek pro OSVČ , které mají IČO. Dalších 200 000 datových schránek získají právnické osoby, které je ještě nemají.

Mobilní aplikace i eDokladovka

Podle iDNES ministr přislíbil, že v letošním roce také vznikne mobilní aplikace, která udrží přihlášení a bude mít v sobě datovou schránku. Některé ze služeb, které aplikace nabídne, jsou už nyní v Portálu občana, aplikace jich ale bude mít okolo osmdesáti.

Další novinkou je pak eDokladovka, která by měla být jako projekt spuštěna koncem letošního roku.  Půjde o aplikaci, do které se nahraje občanský průkaz, ale později třeba také kartička pojištěnce a další doklady.

„Evropská digitální peněženka bude podobně významná, jako ve své době třeba roaming,“ uvedl Bartoš. „Předpokládal bych, že tam bude i v roce 2023 až 2024 elektronická verze řidičského průkazu,“ doplnil.

Podle sledujících je na jednu stranu skvělé mít možnost digitálních dokladů, mnozí se toho ale zároveň trochu obávají. „Doufám, že zase nařídíte nějakou pitomou eDokladovku povinně jako datové schránky. Já si do telefonu odmítám nahrát jakoukoliv appku od tohoto státu, takže abych si už začal šetřit na pokuty,“ napsal například někdo.

Podobně i na povinné zřízení datových schránek byly reakce smíšené. „Já mám datovku už dlouho a jsem s ní spokojená. Nedovedu si ale představit, jak s ní pracuje můj sedmdesátiletý děda. Pro některé osoby je to problém a zavedení datovky jako povinné pro OSVČ mi přijde špatné,“ říká pro Přehledně24 podnikatelka z Prahy.

Zvýšené množství kyberútoků

Digitalizace je v současné době v České republice jedno z velkých témat. V souvislosti s ní je ale třeba také myslet na to, že může docházet ke kyberútokům, a data je tak třeba chránit. A netýká se to jen jedinců, ale i velkých úřadů.

V poslední době došlo k mnoha útokům především ve spojitosti s volbami. Česká republika má ale systémy podle Bartoše skvěle zabezpečené. „Masivní vlna útoků byla především ve chvíli, kdy si lidé zřizovali voličské průkazy. Před prezidentskou volbou to byly systémy, které souvisí s managementem voleb sčítání hlasů,“ uvedl.

Dodal, že týmy však fungují okamžitě a ty problémy se řeší. Kdyby šlo o útok opravdu závažný, tak mohou některé z nich přejít i na takzvaný ostrovní způsob fungování. To znamená, že neumožní například přístupy do sítě ze zahraničí.

Zdroj: Přehledně24, Ministerstvo vnitra ČR, iDNES, Facebook

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články