Za návštěvu prezidenta padly pokuty. Vondráček litoval, tak dostal slevu

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Vondracek Radek
Zdroj: Milan Kammermayer / CNC / Profimedia

Nemocniční návštěva u prezidenta republiky tehdejším předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radkem Vondráčkem má svou dohru. Hygiena všem účastníkům vyměřila pokutu 10 000 korun za nedodržení covidových opatření, tedy až na Vondráčka, jemuž byla pokuta nakonec snížena.

Lehce kontroverzní schůzka se uskutečnila 14. října 2021, tedy v době hospitalizace prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici. Dnes už bývalý předseda Poslanecké sněmovny si k prezidentovi přišel pro podpis na listinu stanovující datum svolání Sněmovny.

Schůzka proti pravidlům

Ze schůzky bylo nakonec zveřejněno video, které ukázalo, jak hlava státu dokument podepisuje. S prezidentem a Radkem Vondráčkem tam byla také Zemanova ošetřovatelka, tajemník prezidenta Jaroslav Hlinovský a vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář.

Vše navíc natáčel ředitel protokolu Vladimír Kruliš. Jak bylo ze záznamu jasně patrné, nikdo z přítomných neměl zakryté dýchací cesty, což bylo tehdy v nemocnicích povinné. Výjimku na toto opatření měl samozřejmě pacient, tedy Miloš Zeman.

Pokuta na spodní hranici

Zpravodajský web iRozhlas.cz získal dokument, který připravila hlavní hygienička MO Jana Fajfrová a který přikazuje každému z výše uvedených aktérů zaplatit pokutu ve výši 10 tisíc českých korun.

Jak ale server zjistil, jednomu z nich byla pokuta snížena. Byl to právě Radek Vondráček z hnutí ANO, kterému hygienička snížila pokutu o dva tisíce korun.

Vondráček měl polehčující okolnosti

„Já se o tom, že jsem dostal pokutu, dověděl z médií. Teprve následně jsem byl kontaktován hygienou. Celá zpráva tak byla nepravdivá. Já se potom dostavil k podání vysvětlení a popsal schůzku s panem prezidentem ze svého pohledu,“ vysvětlil snížení svého finančního postihu Vondráček iRozhlasu.

Podle Fajfrové to byla polehčující okolnost. „K této výši pokuty bylo přistoupeno proto, že u tohoto pachatele správní orgán shledal polehčující okolnost, která spočívala v tom, že svého činu následně litoval. Veřejně sdělil, že se v budoucnu tato situace již opakovat nebude a příště bude hledat jiné řešení,“ řekla zpravodajskému webu.

Vondráček pak obratem pokutu zaplatil. Stejný postup se očekává i od ostatních aktérů. „Nikdo z účastníků správního řízení se proti udělení pokuty neodvolal a tím tato záležitost pro resort ministerstva obrany definitivně končí,“ uvedl pro iRozhlas  mluvčí ministerstva Caletka.

Zdroj: iRozhlas.cz, Zpravy.aktualne.cz

Autor: Markéta MladáSouvisející články