Za rekordní sumu se vydražila vzácná desetikoruna. Mluvčí ČNB řekla, zda je možnost, že ji máte v peněžence také

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
desetikoruna
Zdroj: Jan Karásek / MAFRA / Profimedia

Ve středu večer vydražil vítěz internetové aukce desetikorunovou minci za možná rekordní sumu – 230 tisíc korun českých. Aukce trvala několik dní, sledovala ji téměř tisícovka lidí.

Do aukce se připojily tři desítky zájemců. Tato desetikoruna vznikla mezi lety 1992 a 1993 a patří mezi nejvzácnější české mince novodobé historie. Mezi sběrateli patří mezi žádané varianty desetikoruny.

Rozdíly oproti novějším mincím jsou nepatrné

„Autor pak na vlastní přání přepracoval rubovou stranu a zvětšil písmena Kč. Původní podoba byla vyražena v počtu 1 000 kusů, které byly distribuovány výrobcům a provozovatelům zařízení na zpracování mincí k jejich nastavení na nové mince. Prostřednictvím mincovních automatů se pak dostaly do oběhu,“ uvedla mluvčí České národní banky Petra Vodstrčilová. Podle jejích slov se nedá zjistit, kolik takových raritních mincí je v oběhu.

„Teoretický poměr vzácnější varianty a ostatních mincí 10 Kč je přibližně 1:300 000 kusů, tedy jedna vzácná mince na 600 mincovních balení (sáčků) o hmotnosti přes 2 tuny,“ přiblížila mluvčí ČNB.

Pravděpodobnost, že naleznete právě tuto vzácnou minci, každý rokem klesá, ale není to nemožné. Desetikoruny jsou nahrazovány novými mincemi rychleji, protože měď podléhá oxidaci.

Minci, která se vydražila, vložil do aukce Václav Němec z Příbrami. Jeho firma vykupuje i prodává mince, medaile i bankovky. Nový majitel si tak pro minci může osobně přijet nebo si ji nechat zaslat poštou.

Němec k minci uvedl, že v oběhu již není žádná jiná

K minci se neváže žádný zajímavý příběh. Němec pouze uvedl, že ji koupil před pár lety na velké sálové aukci. Této desetikoruny by mělo být vyrobeno pouze 200 kusů a v oběhu by prý žádná již být neměla.

Jestli je to pravda, není známo. Možná chtěl jen majitel nalákat ostatní, aby v aukci přihazovali. Před deseti lety se přitom stejné mince dražily v aukcích až za 35 tisíc korun.

Vždy ale záleží, v jakém stavu mince je. Podle toho se odvíjí také cena. Loni se desetikoruna dostala až na hodnotu 176 tisíc korun. Jak je vidět, hodnota stále stoupá. Vítěz aukce za desetikorunu zaplatí přesně 230 200 korun.

Autor: Raina TomanováSouvisející články