Zahrádky v ohrožení: 17. května na pivo možná nepůjdeme. Babiš i epidemiologové řekli proč

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
otevreni zahradek
Zdroj: Shutterstock

S přicházejícím jarem a klesajícími počty nakažených lidí koronavirem klesá mezi lidmi ochota dodržovat protiepidemická opatření. Tento trend je patrný u výdejních okének restaurací, kde se často popíjí a klábosí bez roušek. Kdy bude toto počínání legální, zatím není jasné. Původně navrhovaný termín 17. května nemusí být definitivní.

Hospodští a restauratéři volají po otevření zahrádek, které by mělo jasně stanovená pravidla a nebylo by problematické, jako je právě současná situace. K té se pro CNN Prima News vyjádřila viroložka Ruth Tachezy: „Opravdu nejsme za vodou, protože nevím, co bude dál. Všichni toho máme dost. Můžeme mít klidně další vlnu a zkazíme si i to léto, které zatím vypadá slibně,“ varuje.

Arenberger chce zahrádky otevřít, Babiš je nepovažuje za prioritu

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) uvažoval o otevření zahrádek od 17. května. Premiér s tímto datem ale nesouhlasí. „Děti už konečně musíme dostat do školy. Problém je, že v pondělí pouštíme obchody, pustili jsme služby a děti stále mají omezení. Vím, že výdejní místa u restaurací nefungují ideálně, ale zahrádky nejsou priorita,“ uvedl Andrej Babiš.

Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera žádá uvolnění více odvětví. „Se zahrádkami přicházejí kulturní pracovníci, že by tam mohl být venkovní koncert. Chceme udělat přesná pravidla,“ uvedl. Proti otevření venkovních prostor restaurací a hospod není ani epidemiolog Roman Prymula.

Arenberger v rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedl: „Rozvolnění zahrádek plánujeme ve 4. balíčku. Není to nijak vzdálené.“ Vláda podle něj nemá v plánu uspíšit rozvolňování. Zůstává tedy otázkou, jestli k dalšímu rozvolnění dojde avizovaného 17. května.

Poučme se z chyb, vyzývá premiér

Epidemiologové před příliš rychlým rozvolňováním naopak varují. „Je vidět, že v pěti krajích je číslo R kolem hodnoty 1, což není dobré. A to ještě nejsme v číslech odpovídajících poslednímu rozvolnění,“ obává se viroložka Tachezy.

„Musíme se poučit z chyb z minulého roku, jako byl Karlův most, návrat z Chorvatska bez ničeho a tak dále. Je velká šance to zvládnout, ale jde to pomalu, a proto prosím všechny, aby stále vnímali pravidla jako tři R a další. Vir je tu s námi, asi dlouho i bude. Ještě jsme ho neporazili,“ uvedl premiér k netrpělivosti občanů a nedodržování pravidel.

Situaci kolem okének s občerstvením zaregistrovala i hlavní hygienička Pavla Svrčinová. V rozhovoru pro iROZHLAS.cz uvedla, že s policií neustále aktualizují posilování kontrol, nicméně posilování kontrol kolem výdejních okének ona sama prý po policejním prezidentovi požadovat nebude.

Od pondělí má dojít k dalšímu rozvolňování. Budou moci otevřít všechny zbývající segmenty maloobchodu a většina z dosud uzavřených služeb. V dalších krajích se vrátí do škol žáci a studenti a ve venkovních prostorách bude možné odložit roušky a respirátory, pokud budou na místě jen dva lidé, uvádí vláda. Konkrétní podoba opatření však bude známá až ve čtvrtek.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články