Záchranáři mají dostat nižší odměny zdravotníci. Odborům se to nelíbí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
zachranari
Zdroj: Profimedia

Za práci při podzimní vlně epidemie mají dostat záchranáři jednorázovou odměnu 75 000 korun stejně jako ostatní zdravotníci. S informací přišel ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO) na svém twitterovém účtu. Jenže odborům se tato částka zdá malá a požadují po ministrovi ještě větší odměny.

Podle zdravotních odborů by měli záchranáři dostat 120 000 korun na odměnách, jako tomu bylo za první vlnu epidemie vloni na jaře.

Záchranáři totiž na rozdíl od zdravotníků nemají příplatky za práci s covidovými pacienty, uvedla pro ČT předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Blatný nicméně stále počítá s tím, že všechny integrované záchranné složky dostanou stejnou odměnu. „Navýšení odměn jedné skupiny oproti jiné je nefér. Vážím si práce všech zdravotníků, a proto chci odměnit všechny stejně. Odměn se dočkají nejpozději v květnové výplatě,“ sdělil.

Odboráři trvají na svém

O tom, že odboráři skutečně navrhují pro záchranáře na odměnách prosadit 120 000 korun, informovala Žitníková po úterní schůzce s ministrem Blatným a odbory.  „Náš požadavek je poměrně logický. Záchranáři nepobírají žádný zvláštní příplatek za ošetřování covid pozitivních pacientů, a přitom je polovina jejich výjezdů právě k těmto nemocným,“ sdělila informace.

Následně předsedkyně doplnila informace o tom, že se v posledních dnech výskyt covidových pacientů, ke kterým záchranáři vyjíždějí, zvýšil minimálně o třetinu v porovnání s minulým obdobím.

Mají se obrátit na kraje, míní Blatný

Žitníková tvrdí, že odměna navíc pro záchranáře vzhledem k jejich odslouženým hodinám za pět měsíců činí asi 56 korun na hodinu. Nadále Blatný uvedl, že s žádostí o zvláštní příplatky by měli oslovit příslušné kraje.

Podle Žitníkové ale takové finanční prostředky pro letošní rok kraje skutečně nemají. „Ze zdravotního pojištění by finance uvolnit šly,“ dodala s tím, že celou věc rozhodně nepovažuje za uzavřenou a o všem i nadále budou jednat.

Veškeré odměny pro zdravotníky v období 1. říjen až 28. únor vláda schválila minulé pondělí. Celkem tak ze státního rozpočtu uvolnila téměř 12 miliard korun. Zdravotníci v lůžkových zařízeních by měli dostat v hrubém 75 tisíc korun a nezdravotnický personál 30 tisíc korun. Odměny se budou odvíjet podle odpracovaných hodin, nikoliv podle výše úvazku.

V minulém roce, kdy vláda schválila první jednorázový bonus pro období březen-květen, obdrželi všichni zdravotníci 75 tisíc korun hrubého a ostatní pracovníci dostali 30 000 korun.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články