Zachraňovali životy, nestíhali se najíst. Odměn se přesto z nepochopitelného důvodu jen tak nedočkají

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zachrana sluzba
Zdroj: Olesya Tseytlin / Shutterstock.com

Zdravotníci, kteří sloužili v období krizového stavu, si zaslouží odměny. O těch bylo rozhodnuto již v minulosti a zdravotníci se na ně těší. Otázkou ale zůstává, kdy jim peníze dorazí na bankovní účet.

Odměny, které mají zdravotníci slíbené, jsou stále v nedohlednu. Velkému množství také hrozí, že se jim zasloužené odměny připíší na bankovní účet až na podzim. Výplaty, které měly dorazit do konce května, však komplikuje administrativní chyba.

Odměny v nedohlednu

Například takoví záchranáři, kteří často trávili v ochranných oblecích i celé dny, se často nestíhali ani najíst. Přijít si měli na odměny kolem sto dvaceti tisíc. Na peníze si ale budou muset počkat.

Pojišťovny, které odměny vyplácely, neposlaly dostatečné množství peněz. Vedení firem neví, zda jim peníze vystačí pro všechny zaměstnance. „Uděláme všechno pro to, aby všichni naši zaměstnanci, ať už operátoři, lékaři nebo řidiči, dostali od nás vyplacenou nejvyšší možnou částku,“ uvádí mluvčí ZZS Kraje Vysočina Petr Janáček.

Další zdravotnická zařízení uvádí, že jim slíbené peníze nedorazily, a tak nemohou vyplatit odměny svým zaměstnancům. Zvláštní je to, že peníze přišly jen pro pár zaměstnanců, na zbytek jako by se zapomnělo.

Problém prý není na straně pojišťoven

K problémům s odměnami se vyjádřilo ministerstvo zdravotnictví, které tvrdí, že k administrativní chybě došlo na straně poskytovatelů zdravotnicích služeb. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna vyplatila zatím jen 3,7 miliardy místo sedmi.

Odboráři se zpožděním nesouhlasí. Datum vyplácení odměn bylo prý jasně stanoveno, a pokud by měly být vyplacené za rok, tak neplní svůj účel.

Nejvyšší možné zpoždění je podle odborářů jeden měsíc a jako takové je obecně nepřípustné. Zaměstnanci zdravotnických zařízení s odměnami počítali a zpoždění jejich vyplácení přineslo do mnoha rodin finanční problémy.

Současná fáze vyplácí odměny záchranářům, ambulantním specialistům a zubařům. Personál v ambulancích by mohl dosáhnout odměny až sedmdesát pět tisíc, záchranáři až sto dvacet tisíc korun.

Již v dubnu poslalo ministerstvo zdravotnictví peníze ze svého rozpočtu, aby se mohli zaměstnanci radovat ze slíbených odměn. Částku dvanáct a půl miliardy si po sedmdesáti pěti tisících rozdělil odborný personál i nezdravotníci, kteří mohli obdržet až třicet tisíc korun.

Autor: František Olša



Související články