Když musíš, tak musíš. Kanadský poslanec při videokonferenci svými činy znechutil ostatní politiky

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
William Amos
Zdroj: Profimedia

V Kanadě se kvůli koronaviru tamní parlament schází v omezeném režimu. Poslanci se střídají v tom, kdo je přítomen fyzicky a kdo jen prostřednictvím videohovoru. Právě s tím má problémy jeden z poslanců William Amos. Tomu se podařil nevídaný kousek. O několik týdnů později tomu nasadil korunu.

William Amos je poslancem v Québecu. Působí v Liberální straně premiéra Justina Trudeaua a s technikou se příliš „nekamarádí“, nebo má nějaké závažnější problémy. Jinak nelze vysvětlit, co se mu během několika týdnů v průběhu hovorů se svými politickými kolegy podařilo.

Videohovor „na Adama“

Během videohovoru, který vedl s ostatními poslanci, se začal svlékat úplně do naha. Podle informací Lidovky.cz se Amos vrátil z běhání a chtěl se převléknout. Údajně si neuvědomil, že je kamera zapnutá. „Byla to chyba, která se nebude opakovat,“ cituje jej zpravodajský web.

Fotografie s nahatým poslancem se stala okamžitě virální a nekontrolovaně se začala šířit po sociálních sítích. Bavili se nejen občané, ale také opozice. Jeden z konzervativních poslanců na svém twitteru napsal: „Když jsme volali po větší transparentnosti, asi jsme měli být trochu přesnější.“

Vykonal potřebu v přímém přenosu

Ačkoliv se Amos za své jednání omluvil, brzy udělal další podobný přešlap, ze kterého naštěstí žádné fotografie neunikly. Poslanec měl mít podle serveru Lidovky.cz videohovor. Aby ho nemusel přerušit, rozhodl se vymočit do kávového kelímku, který měl u sebe.

„Bylo to zcela nepřijatelné a já se hluboce omlouvám,“ napsal poslanec na twitteru. „Cítím velký stud za svůj čin a za nepříjemnost, kterou jsem způsobil všem zúčastněným,“ pokračoval dále v omluvách na svých sociálních sítích.

Omluva ovšem neobměkčila opozici. Konzervativní strana využila těchto incidentů k diskreditování celé Liberální strany Kanady. Podle deníku the Guardian politická opozice zpochybňuje, že se jednalo o pouhý nechtěný „omyl“ poslance nebo je v tom něco jiného.

„Tohle ukazuje na vzorec chování a nyní je jasné, že Trudeauovi liberálové selhali ve svém úkolu zajistit bezpečné pracovní prostředí po Amosově prvním incidentu,“ uvedly Lidovky.cz s odkazem na deník The Guardian názor opoziční poslankyně Karen Vecchiové.

William Amos se po svých incidentech rozhodl vzdát se své funkce tajemníka, kterou v kanadském parlamentu vykonával, a funkcí, které měl v legislativních výborech. Poslanecký mandát si prozatím ponechal. Vyjádřil se také, že vyhledá odbornou pomoc.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články