Zákazníci společnosti ČEZ si sáhnou hlouběji do kapsy. Lidé si připlatí skoro dvojnásobek

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
cena elektriny
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Energetická společnost ČEZ, stejně jako jiné společnosti, se chystá od roku 2022 zdražit elektřinu. Zákazníci si přitom připlatí navíc asi jednu třetinu stávající částky.

Zdražení se ale nebude týkat zákazníků, kteří mají cenu zafixovanou. Jako hlavní důvod zdražování uvedl mluvčí ČEZ Roman Gazdík pro CNN Prima NEWS růst velkoobchodní ceny elektřiny. Samotná cena ale může stoupnout o desítky procent.

Lidé si připlatí skoro dvojnásobek

Zatímco nyní stojí megawatthodina 1700 korun, v příštím roce to bude 3120 korun. Regulované poplatky ale zůstanou stejné. Kdy se bude měnit jejich výše, oznámí Energetický regulační úřad během měsíce listopadu, ale nebude to žádné dramatické zvýšení.

Gazdík pro CNN Prima NEWS řekl: „Pro nejběžnější sazby domácností, které elektřinou vaří a svítí, bude změna ceníků znamenat vyšší platby v průměru o 250 korun měsíčně.“ Pro klienty, kteří mají cenu fixovanou, se ale nic měnit nebude. Kromě elektřiny ale zdraží také plyn.

Stoupla nejen velkoobchodní cena elektřiny, a to dokonce trojnásobně, ale také bude zdražovat plyn. Gazdík uvedl, že sami vidíte, že někteří dodavatelé situaci nezvládli a svoji činnost ukončují.

„Mrzí nás, že ke zvýšení cen dojde i u ČEZ, ale snažili jsme se to udělat co nejvíce citlivě a do změn ceníků nepromítáme plné navýšení současných vysokých cen na burzách,“ přiblížil Gazdík situaci, které během následujících týdnů nastane.

ČEZ loni zlevnil, nyní bude naopak zdražovat

ČEZ v loňském roce jako jediný dodavatel snižoval ceníky. „Přestože velkoobchodní ceny elektřiny rekordně rostou a daleko překonaly historická maxima, necháváme ceníky na dobu neurčitou na nezměněné úrovni až do konce roku. Energetický trh prochází obdobím, které nikdo nepamatuje. Cena elektřiny za poslední rok stoupla trojnásobně,“ řekl Gazdík.

Kromě elektřiny ČEZ zdraží také plyn. Odhaduje se, že od poloviny října jeho cena stoupla o polovinu až dvě třetiny. Pro mnoho domácností to může znamenat velký problém, protože mnoho z nich si zvýšit zálohy nemůže.

Někteří dodavatelé již svou činnost ukončili. V médiích se propírala hlavně kauza Bohemia Energy, ale skončila také firma Kolibřík energie a A-PLUS Energie. Jsou to menší dodavatelé, kteří si ale své zákazníky našli. Zvýšení velkoobchodní ceny elektřiny ale pro ně bylo likvidační.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Raina TomanováSouvisející články