Zakladatel Milionu Chvilek Mikuláš Minář oznamuje vznik vlastního politického hnutí. Jmenuje se Lidé PRO

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
mikulas minar
Zdroj: Profimedia

Aktivista a zakladatel spolku Milion Chvilek Mikuláš Minář , který v minulosti pořádal demonstrace zejména proti Andreji Babišovi, dnes oznámil, že zakládá vlastní politické hnutí s názvem Lidé PRO. Spolek Milion Chvilek, jehož byl do letošního září předsedou, totiž v minulosti několikrát podotkl, že chce zůstat pouze občanským hnutím a nemá zájem o transformaci v politickou stranu.

Mikuláš Minář odešel z funkce předsedy občanského hnutí Milion Chvilek na konci letošního září a na začátku října pak hnutí opustil. Následně na to založil nový spolek s názvem PRO ČR, který měl za účel právě přípravu politického subjektu Lidé PRO.

Ondráčka, Drábová, Nellis a další

V nově zveřejněném spotu Minář mluví o tom, že je ČR v „krizi“, jejíž příčinou je stav naší politiky. „Musí přijít něco nového, svěží vítr, noví lidé do politiky, poctiví a schopní, kteří umí naslouchat,“ řekl dále ve videu.

V tom se mimo jiné mezi poradci, členy a podporovateli hnutí objevil například bývalý ředitel neziskové organizace Transparency International David Ondráčka, náměstek pražského primátora Pavel Vyhnánek, jaderná fyzička Dana Drábová, publicista Mikoláš Tuček, režisérka Alice Nellis či slamer Václav Šindelář známý jako Anatol Svahilec.

Hnutí pak na svém webu uvádí, že má 12 priorit. Jsou jimi prosperita, zdraví a bezpečí, země pro každého, spravedlnost, rodina, hrdá země, česká krajina, vzdělávání, regiony, profesionalita, restart politiky a naděje.

Minář ve videu dále řekl, že nechce být pouze další „pětiprocentní stranou“. K tomu, aby dostala od veřejnosti dostatečnou podporu, tak hledá půl milionu podpisů. Pokud je nasbírá, bude kandidovat v podzimních volbách do poslanecké sněmovny již příští rok.

Podle analytiků a politologů by mohl vznik takového subjektu oslabit ve volbách aktuální opozici.

Milion chvilek pro demokracii

Zakladatel a předseda hnutí Mikuláš Minář byl studentem filozofické a teologické fakulty Univerzity Karlovy. V roce 2017 však studium přerušil, aby se naplno mohl věnovat aktivitám spojeným s vedení spolku Milion chvilek.

Milion chvilek v minulosti pořádal několik demonstrací. Zejména vystupoval proti premiéru Andreji Babišovi, jeho údajnému střetu zájmů a jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti.

Dvakrát se na protestech pořádaných spolkem sešlo na pražské Letné podle odhadů více jak 100 tisíc lidí, což bylo nejvíce demonstrujících od Sametové revoluce v roce 1989.

Autor: Petr HejčlSouvisející články