Zákrok proti autistickému chlapci v Borovanech byl v souladu s předpisy, tvrdí GIBS

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
GIBS
Zdroj: Ota Bartovský / MAFRA / Profimedia

Policejní zákrok proti školákovi v jihočeských Borovanech byl podle Generální inspekce bezpečnostních sborů v pořádku a proběhl v souladu se všemi předpisy. Informovala o tom tisková zpráva zveřejněná přímo na stránkách instituce.

K incidentu došlo 2. srpna 2022. Na politickém mítinku Andreje Babiše v Borovanech policisté v civilu tehdy zaklekli autistického chlapce, kterého později odvezli na služebnu. Jeho matku přitom údajně odmítli vzít s sebou.

„Jak jsem měla vědět, že jsou to policisté? Nejsou označení. Zkrátka vidím, že mi na syna klekají tři dospělí muži, myslela jsem, že je to Babišova ochranka,“ uvedla poté matka pro Respekt. Pokoušela se objasnit, že má její syn autismus a mohl by kdykoli dostat záchvat.

Znechucení politiků

K situaci se následně vyjádřilo několik politiků, kteří policejní zásah odsoudili. Objevil se mezi nimi i premiér Petr Fiala, který slíbil, že bude požadovat celé prošetření případu a informoval o tom i na svém twitteru.

GIBS následně celou situaci skutečně prověřila, podle jejích závěrů ale nedošlo k žádnému policejnímu pochybení a vše proběhlo v souladu s předpisy. Mladík byl údajně několikrát upozorněn příslušníky policie, že má předložit občanský průkaz, ale neuposlechl.

„Z provedeného šetření spočívajícího zejména v opatření podání vysvětlení přítomných osob a ve vyhodnocení pořízených videozáznamů, je patrné, že policisté v rámci plnění svých služebních úkolů reagovali na nezákonné jednání mladého muže, který odnášel zvukovou aparaturu, a proto se rozhodli tohoto muže legitimovat,“ píše se na stránkách.

Rozhodně to v pořádku není

S rozhodnutím orgánu jsou nespokojeni nejen někteří politici, ale především občané ČR. Ti se začali velmi kriticky vyjadřovat pod příspěvkem ČT24 na twitteru s tím, že zákrok rozhodně v pořádku nebyl. „Jak může být v pořádku, když tři policajti klečí na jednom klukovi?“ ptá se jeden z uživatelů.

Děkujeme policii, že chrání a pomáhá. Komu však tentokrát, to si každý občan domyslí,“ zkritizoval rozhodnutí bezpečnostního sboru další sledující.

Podle mluvčí orgánu Ivany Nguyenové je však rozhodnutí právoplatné a případ byl uložen do archivu policejního orgánu GIBS jako vyřešený.

Zdroj: GIBS, Přehledně24, Twitter, Respekt, Česká televize

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články