Záleží na mně, jaká bude Země. Od zítřka je v Národním muzeu k vidění výstava o udržitelnosti ZeMě

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
narodni muzeum
Zdroj: Profimedia

Výstava, která nemá začátek ani konec a jejím cílem je prakticky ukázat, jak můžeme sami přispět k ochraně životního prostředí. Pomocí konkrétních příkladů má návštěvníka donutit k zamyšlení, jak můžeme pomoci zhoršujícímu se stavu přírody kolem nás.

Každý den se od 3. května můžete vypravit na výstavu ZeMě do Historické budovy Národního Muzea. Do konce roku bude přístupná interaktivní výstava o ochraně životního prostředí.

Jedná se o první výstavu v Národním muzeu, která se zabývá čistě tématem udržitelnosti a šetrného přístupu k životnímu prostředí a snaží se toto téma pojmout komplexně, píše se na oficiálních stránkách výstavy.

Je nutné se zamyslet

„Národní muzeum jakožto významná kulturní instituce samozřejmě vnímá i jako svou povinnost věnovat se aktuálním tématům a předkládat návštěvníkům nejen podněty k zamyšlení, ale také jim částečně umožnit podílet se na lepším stavu naší přírody. O to se snažíme právě otevřenou výstavou ZeMě,“ uvedl pro ČTK generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Výstava je rozdělena na sedm tematických bloků zaměřených zejména na spotřebu (móda, jídlo, voda), produkci (odpad) a vnímání prostředí kolem nás (krajina, biodiverzita). Sedmé téma s názvem upcycling je pak zaměřené i na podporu kreativity.

V rámci jednotlivých bloků nabízí plno interaktivních koutků od různých typů odklápěček, hlavolamů, her a stavebnic. Nechybí ani multimediální obsah v podobě videoreportáží, podcastu, počítačových her či tematického videa, představují výstavu webové stránky.

I výstava je zrecyklovaná

Zásadní obsah je podpořen faktem, že celá výstava je postavena z velké části z materiálu předchozí výstavy. Podporuje tím svůj obsah a snahu o udržitelnost.

Tato recyklace je v jedné části výstavy také detailně představena a kurátoři počítají s tím, že materiál bude po úpravě použit i na další výstavu. V případě zájmu veřejnosti bude výstava prodloužena, řekl Lukeš pro ČTK.

Národní muzeum tak při svých nově koncipovaných výstavách a expozicích sleduje aktuální trendy muzejnictví, kdy se návštěvníci do výstavy mohou i interaktivně zapojit.

Zdroje: Národní muzeum, ČTK, iDNES, Facebook

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články