Zásadní změna na občance: Dámy, na tohle jste čekaly věčnost

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
zmena prijmena obcansky prukaz
Zdroj: Jiří Benák / iDNES.cz / Profimedia

Brzy by měla přestat platit věc, která mnoho žen trápí. Na své občance by mohly už konečně mít jeden údaj takový, jaký chtějí, a ne takový, jaký jim je umožněn, pokud nepatří zrovna mezi výjimky. Zprávu přinesla ČTK.

Sněmovna zrušila podmínky, při kterých si příjmení v mužské podobě mohou ponechat pouze české občanky, které patří do výjimek.

I když proti tomu byly vzneseny výhrady, Ústavně-právní výbor Senátu podpořil tento návrh a Horní komora bude o změně rozhodovat již v červenci.

Proti změnám bylo jen několik členů výboru

Předseda senátní ústavní komise Zdeněk Hraba toto rozhodnutí spolu s dalšími třemi členy nepodpořil.

Podle něj se o něm nejednalo řádně a nezjišťovalo se, jestli je o takovou změnu vůbec zájem. „Nejedná se o soukromou, ale veřejnou záležitost,“ uvedla jeho vyjádření ČTK.

Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková, která navrhovala dnešní podobu, se k celé situace také vyjádřila. Uvedla, že zájem žen o to mít nepřechýlené příjmení stoupá. Zároveň tomu ale brání úprava zákona, a ženy se tak mohou cítit v nerovnosti.

Češka, která žije na Slovensku, si může nechat příjmení zapsat v mužském tvaru, ale pokud bude žít na území České republiky, učinit tak nemůže. Se změnou souhlasí také předseda výboru Tomáš Goláň.

Pokud budou mít ženy zájem si změnit příjmení a nechat ho v mužské podobě, budou tak moci učinit pravděpodobně již o prázdninách.

Změnu přinese novela o matrikách, která patří k zákonu o občanských průkazech. Určitě tato možnost mnoho žen potěší, protože v České republice žije mnoho lidí cizích národností.

Zrušení přechylování bylo na programu už v roce 2019

Přechylování ženských příjmení bylo tématem dne už v roce 2019. Tehdy se k němu vyjádřila jazykovědkyně Markéta Pravdová, která si myslí, že i když přechylování bude zrušeno, neztratí se problémy se skloňováním. Zároveň dodala, že s jazykovědci nikdo tento návrh zákona nekonzultoval.

„Překvapujte mě, že před předložením zákona nebyla řádná diskuze s Ústavem pro jazyk český,“ řekla tenkrát Pravdová.

Dodala, že na poradnu ohledně českého jazyka se lidé obracejí, když se zajímají o to, jak jméno bude znít přechýleně, nebo si nejsou jistí, jak by se mělo skloňovat.

O dva roky později je tak téma znovu na stole a vypadá to, že změna přeci jen proběhne. Z průzkumů vyplývá, že spousta žen by změnu uvítala, i když existují i teď výjimky, které mohou povolit mužskou podobu ženského příjmení.

Zdroj: ČTK

Autor: Raina Tomanová



Související články