Zásah proti ženě v Českém Krumlově byl v pořádku. Pochybili však policisté a velitelé

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Martin Vondrasek
Zdroj: CNC_Robert Klejch / CNC / Profimedia

Policejní ředitel Martin Vondrášek vyhodnotil zásah policie na mítinku Andreje Babiše v Českém Krumlově jako oprávněný. Co však zkritizoval, byla taktika koordinačních hlídek.

„Co policie nezvládla – a vyplývá to z hodnocení – je koordinace hlídek, taktika postupu, a když to hodně zjednoduším, nebyla zvládnuta velitelská role,“ uvedl dle Seznam Zpráv Vondrášek na tiskové konferenci.

Vyvození osobních důsledků

Na mítinku Babiše v Českém Krumlově došlo k potyčce mezi jeho příznivci a odpůrci. Jedna z žen navíc napadla neuniformovaného policistu, který ženu s kolegou zadržel. Záběry z tohoto zadržení se poté objevily v médiích a vyvolaly vlnu pohoršení. Na video ze zákroku upozornil server Forum24.

Policejní ředitel následně slíbil, že zadržení ženy prošetří Úřad vnitřní kontroly policejního prezidia, a ten nyní dospěl k rozhodnutí, že zákrok byl v pořádku.

„Když naši kolegové odcházeli ke služebnímu vozidlu, přistoupila k jednomu žena a dala mu facku. Následovalo použití mírnějších donucovacích prostředků, což hodnotím jako oprávněné. Žádný policista si to nemůže nechat líbit,“ sdělil závěr vyšetřování.

„Když někomu říkali ‚zůstaň zde‘, ‚jdi na druhou stranu‘, neprokázali se jako příslušníci policie a lidé to nemohli vědět. Porušili tak paragraf 12 zákona o policii,“ přiznal však zároveň pochybení na straně policistů.

Ačkoliv byl tedy zákrok vyhodnocený jako oprávněný, vyzval policejní prezident ředitele jihočeské policie, aby vyvodil osobní odpovědnost zasahujících policistů a velitelů.

„Jihočeský policejní ředitel Procházka obdrží od policejního prezidenta výsledky prověřování úřadu vnitřní kontroly k incidentu na shromáždění v Českém Krumlově a s policisty zahájí kázeňské řízení. O jeho výsledku bude policejního prezidenta informovat,“ reagoval na tuto výzvu jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Průběh vyšetřování

Zpráva vyhodnocující zákrok v Českém Krumlově obsahuje podle Seznam Zpráv 9 stránek, které obsahují výpovědi účastníků, videa a fotografie.

V rámci vyšetřování se dle policejního ředitele vyhodnocovaly 4 oblasti: zda bylo rozhodnuto adekvátně o nasazených silách, jestli se správně koordinovaly hlídky a jestli se zvolila správná taktika.

Dále se zjišťovalo, zda a jak policisté prokazovali příslušnost k policii a zda bylo zadržení ženy adekvátní.

„Trvalo to 55 minut – donucovací prostředky, eskorta, podání vysvětlení, propuštění a oznámení příslušnému orgánu. Opět za mě správný postup,“ shrnul vyhodnocení Vondrášek.

Ohledně zákroku v Borovanech, kde policisté zaklekli autistického chlapce a odvezli ho na služebnu, zatím není rozhodnuto. Tímto zákrokem se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). V rámci tohoto řízení bude vyšetřován i policista, který byl na fotografii zachycen s kšiltovkou s logem hnutí ANO.

Zdroj: Seznam zprávy, Forum24, Česká televize, Twitter, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články