Zažijte divadlo jinak a vychutnejte si představení v ulicích historické Prahy. Stačí si jen dát sluchátka na uši

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Muz v Praze
Zdroj: Shutterstock

Abyste shlédli divadelní představení, není nutné prosedět několik hodin v hledišti. Skupina osmi lidí z katedry alternativního a loutkového divadla DAMU nabízí jinou formu kulturního zážitku díky relativně novému žánru audiowalk. Tomu se věnuje server Aktuálně.cz.

Že jste o něčem takovém ještě nikdy neslyšeli? Není se čemu divit. Tato forma divadla není v České republice zatím tolik známá. Jedná se však o nevšední umělecký interaktivní zážitek.

Jak audiowalk funguje

Audiowalk funguje na principu zvukového průvodce, v němž se posluchač řídí pouze pokyny, které dostává do sluchátek. Hlas, který je slyšet, může být jak hercem, tak vypravěčem a zároveň průvodcem, který dotyčného naviguje po předem určené trase.

Po krátké inscenaci, kterou na začátku představení diváci zhlédnou, pak tedy nasadí sluchátka na uši a vydají se na procházku Prahou, kde děj pokračuje.

Egypt v pražských ulicích

V Divadle Na zábradlí tato skupina připravila Kleopatru, která začíná Kleopatřinou smrtí v prostorách divadla a dále se přesouvá z prken, jež znamenají svět, do ulic.

Ve sluchátkách slyší pokyny herců a putují po egyptském podsvětí. Kromě Kleopatry se setkají s dalšími hlavními hrdiny a postavami jejího života.

„Skrze netradiční zvukový zážitek a herecké akce ve veřejném prostoru Prahy 1 bude možné zdánlivě obyčejná místa nahlédnout z jiné perspektivy a upozornit na detaily, které nám často unikají,“ avizují tvůrci.

Vychutnáte si více než jen představení

Diváci za zvuků zvukových efektů, mluveného slova a hudby Matouše Hejla ve sluchátkách projdou například kostelem svatého Jiljí nebo nádvořím Klementina. Cestou narazí na umělé hady nebo hlavy krokodýlů.

Průvodce je při tom upozorňuje na nepatrné detaily, kterých si běžný turista jen tak nevšimne.

Tato forma produkce je velikou výzvou i pro samotné herce, jelikož vyráží hrát do ulic běžného života a přijímají během hraní všechny podněty, které jim město v provozu nabízí.

Autor: Julie BordášováSouvisející články