Zdravotní pojišťovny lidem rozesílají peníze za přeplatky. Zjistěte si, jestli na ně také nemáte nárok

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
zdravotni pojistovna VZP
Zdroj: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia

Tři největší pojišťovny se rozhodly vrátit svým pojištěncům přeplatky za léky za celý loňský rok. Bude se jednat řádově o stovky milionů korun. Oproti roku 2020 se jedná o velký nárůst, kolem 100 milionů korun.

Jestli máte na přeplatek nárok, si můžete velmi jednoduše zjistit. Pokud máte v telefonu aplikaci své zdravotní pojišťovny, budete mít snadnou práci. Pojišťovny budou vydávat peníze za přeplatky na recepty. Výhodou je, že o ně nemusíte žádat, protože přijdou automaticky každé čtvrtletí.

Nejvíce peněz vyplatí Všeobecná zdravotní pojišťovna

600 milionů korun. Taková je částka, kterou vyplatila za přeplatky za rok 2021 Všeobecná zdravotní pojišťovna. Vyplatila přes 530 tisíc klientů a průměrná výše přeplatku byla 1 122 korun. Během roku ale stoupl počet těch, kterým přeplatek bude vyplacený.

„Počet klientů, kterým budou vráceny přeplatky, stoupl v roce 2021 o 7 procent oproti roku předešlému a rozrostl se napříč všemi věkovými kategoriemi. Nejpočetnější skupinou jsou senioři nad 70 let (téměř 458 tisíc klientů) a vráceno jim bude 81 procent z celkové částky, téměř 488 milionů,“ řekla mluvčí VZP Viktorie Plívová.

„V meziročním srovnání VZP vyplatí svým klientům za rok 2021 téměř o 48 milionů korun více než v roce 2020,“ přidala další čísla. Druhou pojišťovnou, která bude vyplácet přeplatky, je Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky, u které se bude jednat o částku 115 milionů.

I ona za přeplatky vrátí mnohem více peněz než loňský rok. „V loňském roce jsme zaznamenali 10procentní nárůst počtu klientů, kterým byl přeplatek nárokován. Jednalo se o 9 387 pojištěnců více než v roce 2020,“ uvedla Jana Schillerová, mluvčí pojišťovny pro TN.cz.

„Jsem v důchodu a mám řadu zdravotních problémů. Některé léky samozřejmě stojí hodně, ale já je potřebuji. Jsem tedy rád, že se pak celá situace alespoň částečně kompenzuje penězi, které zdravotní pojišťovna vrací. Už loni jsem dostal zpět ne zcela zanedbatelnou částku,“ říká k celé situaci pro Přehledně24 paní Jarmila z Čisté u Mladé Boleslavi.

Hranice limitu jsou různé, záleží nejen na věku pojištěnce

Nejméně pak na přeplatcích vydá Vojenská zdravotní pojišťovna, která za rok 2021 vrátila více než 59 milionů korun. Každý, kdo je u pojišťovny registrovaný, má svůj ochranný limit, který postupně během roku naplňuje. Záleží na tom, kolik si koupíte léků na předpis. Jestli limit překonáte, přebývající částku hradí pojišťovna.

„Se svými zdravotními problémy jsem určitě rád, že dostanu nějaké peníze zpět. Ačkoli řada mých léků je bez doplatku, za zbytek platím velké peníze. A v lékárně jsem snad každý týden. Takže určitě očekávám, že dostanu něco málo zpátky,“ vyjádřil se Daniel z Prahy, kterého v jeho 70 letech trápí hned několik vážných nemocí a bez léků se neobejde.

Výše limitu bude záležet na věku každého z nás. U dětí do 18 let věků a také u lidí starších 65 let je to 1 000 korun, pro seniory nad 70 let je snížená hranice 500 korun a u všech ostatních pojištěnců je částka 5 000 korun. Pokud máte uznanou invaliditu, částka se také bude ještě lišit.

Pojišťovny pak peníze posílají buď na bankovní účet, nebo přijde poštou peněžní poukázka. Nejdříve ale bude nutné zkontrolovat si veškeré údaje, aby peníze přišly na správný účet nebo adresu. Hlavně u starších lidí je problém k nim peníze dostat, protože nemají mobilní telefony a jejich pevné linky nefungují.

Zdroj: TN.cz

Autor: Raina Tomanová



Související články