Že se Farský vzdal mandátu, je logické vyústění situace, říká politolog

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
jan farsky
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Poslanec Jan Farský uvedl ve čtvrtek po půlnoci na svém twitteru, že se vzdá svého mandátu poslance. Podle jeho slov ho k tomu vyzvalo hnutí STAN, jehož je členem. Kritice od Starostů a nezávislých, ale i z dalších stran, čelil Farský kvůli půlroční stáži v Americe, na kterou se rozhodl odjet. Pro Přehledně24 se k této kauze vyjádřil politolog Vladimír Srb z Vysoké školy politických a společenských věd v Kutné Hoře.

„Fulbrigtova komise podpořila můj projekt How to Transform 250 Years of U.S. Federalism Into a Road Map for the Next 25 Years of the EU, který díky stipendiu dostanu možnost v příštím půl roce realizovat na Oregon State University. Je to pro mě obrovská pocta, ale také jedinečná možnost dál rozvíjet svou profesní dráhu,“ napsal před časem na svých sociálních sítích.

Dodal, že vše konzultoval s předsedou STAN Vítem Rakušanem, stejně tak i s předsedou vlády Petrem Fialou. Ti ho údajně na jeho cestě za profesním růstem podpořili, a to i přesto, že porušil koaliční smlouvu. V té se píše, že musí dát poslanec přednost výkonu funkce například právě před vzděláním. Fiala to později popřel a řekl, že ze situace není nijak nadšený.

Vyzvali ho k odchodu ze Sněmovny

Ve středu v podvečerních hodinách vyzvalo hnutí STAN Farského k jeho odchodu ze Sněmovny. Podle místopředsedy STAN Petra Gazdíka hnutí situaci kolem nepřítomnosti Farského v Česku podcenilo. Předsednictvo o svém rozhodnutí informovalo v tiskové zprávě.

„Jako samozřejmost beru to, že v této souvislosti rezignuji na post předsedy klubu STAN a zároveň během svého pobytu v USA budu svůj plat posílat neziskovým organizacím jako jsou Člověk v tísni, Paměť národa, Skaut. V případě zásadního hlasování, které by vyžadovalo mou osobní přítomnost kdykoli přiletím zpět,“ napsal původně Farský na twitteru.

Podle Petra Gazdíka byla bezmála tříhodinová debata předsednictva náročná, Farský totiž pro STAN mnoho udělal a rozhodnout o jeho odstoupení nebylo snadné. „Uvědomujeme si ale, že jsme situaci kolem jeho nepřítomnosti podcenili, a omlouváme se za to našim voličům – a vlastně i Janu Farskému, kterému jsme nebyli dostatečnou vnitřní opozicí,“ nechal se slyšet.

„Rezignace pana poslance Farského je logickým vyústěním celé situace. Poslanec získává volbami mandát v nejvyšším zákonodárném sboru země, složením slibu tento mandát poslanec dobrovolně přijímá. Poslanci nemohou své povinnosti přenášet na kohokoliv jiného, předpokládá se proto, že se budou věnovat svému povolání naplno,“ komentuje situaci pro Přehledně24.cz politolog Vladimír Srb z Vysoké školy politických a společenských věd v Kutné Hoře.

„Odjezd do zahraničí prakticky znemožňuje výkon poslanecké práce – nemůže se setkávat s voliči, které reprezentuje a kteří mu poskytují zpětnou vazbu v jeho politických aktivitách, neúčastní se práce poslaneckých výborů, kde se odehrává nejvíce práce na přípravě nových zákonů, dálkově nelze ani hlasovat,“ dodává.

Velmi nešťastná argumentace

„Držitelé Fulbrightova stipendia v mnoha případech dali před zahájením stáže ve svém zaměstnání výpověď, počítají obvykle se studiem či výzkumem v USA na plný úvazek,“ vysvětluje dále Srb s tím, že Farský zvolil velmi nešťastnou argumentaci, když slíbil, že bude na klíčová hlasování přilétat.

„Chtěl tím naznačit, že některá hlasování jsou nedůležitá? A jak často by se ze stáže vracel? Znamenalo by to, že by potom řádně neplnil povinnosti na univerzitě, kterou si pro svoji stáž zvolil?“ ptá se odborník a nakonec dodává: „Velmi nešťastné byly i lživé výroky o podpoře důvěryhodných osobností české politiky k jeho rozhodnutí účastnit se zahraniční stáže bez nutnosti vzdát se mandátu.“

Podle politologa je velkým problémem především to, že Farský věděl o svém odletu do zahraničí už v době loňské volební kampaně a o této skutečnosti voliče neinformoval, tedy je uvedl v omyl.

Vedení STANu tak vlastně nyní nemělo jinou možnost než ho k rezignaci vyzvat. Výzva však přišla z pohledu důvěryhodnosti hnutí příliš pozdě, je možné, že i tento fakt ovlivní výsledky letošních senátních a komunálních voleb.

Rakušan si ho prý vážil

Pro Víta Rakušana, předsedu hnutí STAN a současného ministra vnitra, bylo rozhodnutí také velmi složité. „Jako první místopředseda mi byl několik posledních let oporou. O to víc si cením toho, že Honza naši výzvu v zájmu zachování důvěry ve STAN i v politiku jako takovou vyslyšel,“ řekl.

„Mám za sebou jedenáct let ve sněmovně. Mou prací byla regulace hazardu, protikorupční zákon o registru smluv, pomoc lidem v dluhové pasti, rušení nezákonných exekucí, atd. Před čtyřmi lety jsem coby celostátní lídr STAN přivedl naše hnutí do sněmovny,“ napsal Farský na sociální síti.

„Nechci komplikovat fungování vlády a našeho hnutí STAN. A tak vyslyším výzvu našeho předsednictva a složím mandát poslance. Chtěl bych se omluvit všem, které svým odstoupením zklamu, a poděkovat všem, kteří mě v mém rozhodnutí podporovali. Vládě a koalici přeji hodně štěstí a ať se daří. Nebudou to mít lehké,“ dodal.

Autor: Šárka Cvrkalová

Zdroj: ČTK, Twitter, Přehledně24



Související články