Ze sparťanského brankáře udělali v přímém přenosu gólmana ze smetiště. Česká televize se za svůj přešlap vzápětí omluvila

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
milan heca
Zdroj: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Bylo vyprodáno, přesto se fanoušci finále fotbalového MOL Cupu v Uherském Hradišti mezi domácím Slováckem a Spartou nedočkali. Kvůli dešti se ze stadionu stal doslova bazén, fotbalisté tak nakonec využili alespoň kaluží k tomu, aby se předvedli před fanoušky svými vodními radovánkami. Daleko více ale zaujal většinu lidí přešlap České televize, kterého se dopustila při rozhovoru s brankářem Milanem Hečou.

Sparťanského gólmana neuskutečněné finále, jak píše web Sport, velmi mrzelo. Když se ale rozpovídal na kamery, jeho slova nebyla tím, co mnohé zaujalo. Česká televize ho totiž v popisku označila jako „brankáře SMETIŠTĚ FNL“. Tento přešlap se začal velmi rychle šířit na sociálních sítích.

Někteří netušili, jak k tomu mohlo dojít, jiní měli za to, že jde o opožděný aprílový žertík. Nakonec se ukázalo, že šlo pouze o chybu, za kterou se Česká televize veřejně omluvila. A to jak samotnému klubu AC Sparta Praha, tak i jeho fanouškům.

Předem navrhované šablony

„Rádi bychom se nejen AC Sparta Praha a jejím fanouškům – ale všem divákům ČT sport – omluvili za chybnou lištu při rozhovoru brankáře Sparty Milana Heči v rámci odloženého finále MOL Cupu. K podobným situacím by v žádném případě nemělo docházet a v redakci uděláme vše pro to, aby se to již nikdy neopakovalo,“ uvedla ČT na svém facebooku.

„Nyní se pokusíme vysvětlit, jak k tomu došlo. Šablony lišt tohoto typu bývají editovány dopředu – s pracovními názvy. V přenosovém vozu, kam tyto šablony přišly, si bohužel nevšimli, že název není přichystán pro konkrétní zápas a konkrétního hráče. A pak už lišta s touto chybou doplula i do živého vysílání,“ objasnila.

K celému incidentu se následně vyjádřil i šéfredaktor Redakce sportu ČT Michal Dusík. Podle něj nešlo o žádnou zákeřnost ani snahu komukoli ublížit.

„Už jsem se omlouval Spartě a prostřednictvím ředitele komunikace i Milanu Hečovi a teď se chci omluvit i vám, televizním divákům. Špatný titulek byl způsoben lidskou chybou, pravda ovlivněnou i velmi komplikovanou situací na místě,“ uvedl Dusík.

Fanoušci nevěřili vlastním očím

Podle reakcí na facebooku se zdá, že fanoušky chyba nijak nepohoršila, spíše je překvapila, některé pak pobavila. U příspěvku, který jeden z nich sdílel, následně propukla debata plná udivených slov a veselých smajlíků.

„Dobré, já myslel, že jsem se jenom překoukl, ale ono ne,“ směje se jeden. „Takže se mi to nezdálo?“ píše další. Celá situace je velmi komická, nakonec ale fanoušci oceňují minimálně to, že se příslušná média rychle a veřejně omluvila a objasnila, že nechtěla Spartě ublížit, ale že došlo k chybě s šablonami.

Ve výsledku se tak sice diváci nedočkali zápasu, který byl kvůli počasí zrušen, je ale možné, že na přešlap České televize budou lidé vzpomínat ještě déle, než by vzpomínali na samotné utkání. Milan Heča si každopádně své nové označení bude pamatovat hodně dlouho.

Zdroj: Sport, Eurofotbal, Facebook AC Sparta Praha, Facebook ČT Sport

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články