Zeman a diktátorské praktiky? Budete koukat, jak se o nich vyjádřil

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
milos zeman
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman se sešel s ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem, aby prodiskutovali hned několik věcí. Dostalo se na probrání dvou summitů, které má Česko pořádat příští rok. Mluvilo se ale také o sankcích vůči Bělorusku. Výsledky jednání přinesla Česká televize.

Během předsednictví Evropské unii by Česká republika ráda v druhé polovině roku 2022 uspořádala hned dva summity.

Schůzka s Kulhánkem

Kulhánek na tiskové konferenci po schůzce s hlavou státu řekl, že oba summity se Zemanem probíral a rád by se během předsednictví zaměřil na transatlantické vazby a přípravy zemí západního Balkánu na vstup do Evropské unie.

S tím jde ruku v ruce uspořádání evropského summitu se státy na západním Balkánu a také summit mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými.

Zeman se vyjádřil jasně

Dalším tématem schůzky s prezidentem bylo rozšíření sankcí vůči Bělorusku. Zeman už na začátku tohoto měsíce přivítal představitelku běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou.

Bylo tedy pravděpodobné, že se vyhradí proti režimu běloruského prezidenta Alexandera Lukašenka.

Kulhánek citoval jeho stanovisko: „Je třeba vyslat jasný signál, že diktátorské praktiky nemají v Evropě 21. století co dělat.“

Zeman se tak s Kulhánkem shodl na tom, že Česká republika by měla sankce vůči Bělorusku podpořit.

Dalším tématem pak byl spor s polskými sousedy ohledně těžby v dole Turów, jenž se nechází nedaleko hranic s naším územím.

„Budeme jednat, výchozí pozice je neměnná – zajistit nejlepší podmínky pro Českou republiku,“ řekl Kulhánek s tím, že do České republiky přijede polský ministr zahraničí Zbigniew Rau, aby spolu celou záležitost probrali.

Autor: Marek Slanina

Zdroj: Česká televizeSouvisející články