Zeman dle Ovčáčka dodržuje lékařské rady. Nekouří, nepije a neplánuje létat

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Zeman Milos
Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Prezident Miloš Zeman je od ukončení své hospitalizace nucen dodržovat přísný režim. Podle hradního mluvčího to pro hlavu státu není žádný problém. Údajně nezhřešil ani při oslavách příchodu nového roku. Jiří Ovčáček o tom promluvil pro Rádio Impuls.

Pro prezidenta Miloše Zemana započal poslední rok, který stráví ve funkci prezidenta České republiky. Do voleb, které se uskuteční v roce 2023, už nebude moci zasáhnout.

Prezidenta trápilo zdraví

Jeho končící období mu komplikují jeho zdravotní problémy. Na podzim byl dvakrát hospitalizován v nemocnici. Naposledy to bylo krátce po sněmovních volbách. Ve Vojenské ústřední nemocnici strávil Miloš Zeman měsíc a půl.

Ačkoliv své zdravotní potíže překonal, s jejich následky se potýká dodnes. V pořadu televize CNN Prima NEWS přiznal, že má kvůli nechutenství zavedenou sondu přímo do žaludku.

Dodržuje lékařská doporučení

Jeho zdravotní stav si také žádá dodržování přísné životosprávy. Podle jeho mluvčího s tím ale prezident nemá žádný problém. „Ani jedna cigareta, nic takového. Pan prezident toto velmi dobře zvládá. Dodržuje doporučení lékařů. Na zámku v Lánech tráví čas pracovní i soukromý,“ uvedl pro Rádio Impuls.

Dokonce ani oslava konce roku 2021 nebyla žádnou změnou. Podle mluvčího se prezident vyhýbá nejen cigaretám, ale také alkoholu. Naproti tomu více odpočívá, například u svých oblíbených knížek.

Místo cestování návštěvy na Hradě

Rok 2022 bude u hlavy státu zřejmě poklidnější. Může za to ale také koronavirová pandemie, která není příliš nakloněna cestování a setkávání se s lidmi.

S cestováním má problémy i Miloš Zeman. Jeho ošetřující lékař Miroslav Zavoral mu totiž nedoporučuje létat delší trasy. Hrad tedy plánuje především návštěvy zahraničních státníků u nás.

Z loňského roku, kdy byla kvůli covid-19 část schůzek zrušena, zůstala nenaplněna setkání s představiteli Bulharska, Itálie, Egypta či Izraele. To vše by měl prezident zvládnout letos.

Zeman se chce také intenzivně věnovat a sledovat současnou politickou situaci u nás. Naplánována jsou pravidelná měsíční setkání se současným premiérem Petrem Fialou. Stihnout by se měly také zrušené ceremoniály, například předávání státních vyznamenání.

Zdroj: Rádio Impuls, CNN Prima NEWS, ČT24

Autor: Markéta MladáSouvisející články