Zeman odmítl Lipavského na postu ministra. Bartoš nechápe, co má prezident za problém

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ivan bartos
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

S navrhovanými kandidáty na různé ministerské posty Miloš Zeman až na jedinou výjimku souhlasí. Vadí mu pouze Jan Lipavský z Pirátů, který byl doporučen na post ministra zahraničí. Hrad se k celé situaci vyjádřil a udal hned několik důvodů, proč ho odmítá. To se ale Pirátům nelíbí.

Podle serveru irozhlas.cz existují hned čtyři důvody, proč Lipavský není vhodným kandidátem. Největším problémem je podle prezidentových slov nízká kvalifikace. „Na rozdíl od ostatních kandidátů pan Lipavský absolvoval pouze bakalářské studium a podle týdeníku Euro jeho závěrečná bakalářská práce byla hodnocena nejhorší možnou známkou,“ objevilo se v pátek na webu Pražského hradu.

Dalšími důvody jsou potom distancovaný postoj k Visegrádské spolupráci a distancovaný postoj ke vztahu s Izraelem. Posledním jmenovaným důvodem je pak jeho veřejný návrh, aby se příští Sudetoněmecké dny konaly na území České republiky, což je podle Hradu nepřípustné.

Bartoš Lipavského brání

Odezvy na sebe samozřejmě dlouho nenechaly čekat. Na svém facebookovém profilu zveřejnil Ivan Bartoš fotografii, u které se rozvášnil s mnoha důvody, proč by naopak měl Zeman Lipavského přijmout. „Nominantem na post ministra zahraničí je Jan Lipavský. Za jeho nominací plně stojíme,“ hlásá fotografie.

„K aktuálnímu stanovisku prezidenta Zemana stran jmenování vlády: Ústava jasně říká, že prezident jmenuje na návrh premiéra členy vlády. Tento názor zastával v minulosti i sám Miloš Zeman, když říkal, že prezident nemá pravomoci kandidáty kádrovat,“ napsal lídr strany na sociální síti.

Stejný postoj jako on prý deklaroval i premiér Petr Fiala. „Jde o kvalitního a kompetentního kandidáta, který reprezentuje koaliční program vznikající vlády. Ta se opírá o hlasy lidí ve volbách,“ doplnil Bartoš, kterého jednání prezidenta doslova rozhořčilo.

Ve vládě nemá co dělat

Zdá se, že i samotní podporovatelé Pirátů jsou v tomto ohledu rozpolcení. Zatímco jedni Bartošovi přikyvují a mají za to, že jeho slova dávají smysl a Zeman by měl své rozhodnutí ještě přehodnotit, jiným se nominace Lipavského také nelíbí.

Jeden z příznivců dokonce na facebooku Bartoše napsal: „Protiizraelský aktivista tam nemá co dělat, Zeman neZeman.“ „Hraje si s vámi jako kočka s myší. A vy jste to dopustili… a my na vás tolik spoléhali,“ rozčiluje se zase další fanoušek.

„No to je ale překvapení, kdo by to byl čekal, že ty ponižující návštěvy před vitrínou k něčemu budou, kdo je ještě překvapený? Já jsem celý úplně hotový,“ zakončuje ironickým komentářem poslední Bartošův sledující.

Zdroj: Facebook, irozhlas.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články