Zeman požádal Rakušana o zrušení bezpečnostních kontrol na Hradě. Poslanci se mu smějí, že je skřítek Naopak

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Zeman Milos
Zdroj: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Zní to skoro až neuvěřitelně, ale rozsáhlé bezpečnostní kontroly jsou na Pražském hradě k vidění už více jak šest let. Ačkoliv politici už několikrát vyzývali k jejich zrušení, nikdy k tomu nedošlo. Nyní je chce zrušit sám prezident Miloš Zeman. Poslal kvůli tomu ministru vnitra Vítu Rakušanovi otevřený dopis, ve kterém nezapomněl zkritizovat policii.

Rozsáhlá bezpečnostní opatření začala v areálu Pražského hradu platit v létě roku 2016. Jednalo se o reakci na recesi zorganizovanou uměleckou skupinou Ztohoven. Ta se tehdy dostala až na střechu Hradu a tam místo prezidentské standarty pověsila obrovské červené trenýrky.

Prezident chce Hrad opět zpřístupnit

Bezpečnostní kontroly, které nechal Hrad poté připravit, začali záhy kritizovat mnozí politici. Jak uvedl server Seznam Zprávy, zastupitelé Prahy 6 opakovaně vyzývali k jejich odstranění. Naposledy to bylo v roce 2021, kdy prezidentovi zaslali otevřený dopis, v němž opět požadovali jejich ukončení.

Hrad všechny tyto výtky ignoroval, a to až doposud. Už na konci října se Jan Novák ze Správy Pražského hradu začal vyjadřovat v tom smyslu, že by rád zrušil kontroly minimálně v okolí Jeleního příkopu a Královské zahrady. Jelení příkop byl skutečně během posledního říjnového víkendu zpřístupněn, jak jsme psali zde.

Nyní už se do celé záležitosti vložil i sám prezident republiky Miloš Zeman. Ministru vnitra Vítu Rakušanovi kvůli tomu zaslal otevřený dopis, který Hrad zveřejnil na svém webu. Informoval o tom také mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček na svém twitterovém účtu.

Policie Zemana zklamala

V dopise mimo jiné uvedl, že současná opatření nereflektují zájmy obyvatel. Také si hlava státu myslí, že kontrolní stanoviště znehodnocují historické prostory Hradu.

„Spolu se svým úřadem jsem předpokládal, že Policie České republiky má pro své jednání vážné důvody a prohlídky probíhají především s ohledem na zájem veřejnosti,“ píše v listu Zeman.

„Tuto důvěru v potřebnost a oprávněnost kontrol jsem pozbyl poté, co Policie ČR krátce po Vašich mediálních vystoupeních, jejichž obsahem byla kritika bezpečnostních opatření při vstupech na Hrad, zcela změnila názor a stávající opatření chtěla okamžitě zrušit,“ vysvětlil.

„Aby následně v krátkém čase, v reakci na situaci na Ukrajině, opět změnila postoj a bezpečnostní kontroly navrhla ponechat,“ postěžoval si na nerozhodnost policie prezident.

Politici nechápou Zemanův obrat

Nastalou situaci okomentoval Rakušan na svém twitteru. Podle něj by měl Zeman vzít v potaz válku na Ukrajině. Také uvedl, že rozhodnutí o tom, v jakém rozsahu budou kontroly probíhat, nechá plně v gesci policie.

Někteří politici považují Zemanovu změnu názoru za spíše úsměvnou. „Miloš Zeman je skřítek Naopak. Když je mír a široko daleko žádné nebezpečí, bere se za zátarasy. Když je válka za humny, chce je odstranit,“ řekl například poslanec Jan Lacina pro Seznam Zprávy.

Zdroj: Hrad, Seznam Zprávy, Twitter, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články