Zeman předá státní vyznamenání za loňský i předloňský rok. Obviněný psychiatr Cimický jej nepřevezme

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Milos Zeman
Zdroj: Profimedia

Miloš Zeman letos předá vyznamenání za rok 2021 i 2020. Ceremoniál se uskuteční 7. března. Datum přitom není náhodné, jedná se o výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Informoval o tom mluvčí hradu Jiří Ovčáček.

Prezident by měl letos předat vyznamenání osobnostem, u kterých se rozhodl, že je tímto poctí již k loňskému a předloňskému 28. říjnu. Jak píše iDnes.cz, dvakrát ale okolnosti nedovolily, aby ke slavnostnímu předávání došlo. Snad letos už vše dopadne podle představ.

Tradiční slavnostní večer, který se měl konat 28. října 2020, byl odložen kvůli Zemanově pobytu v nemocnici. Prezident se tak rozhodl zvolit náhradní datum, jenomže ani to kvůli koronavirové krizi nakonec nebylo vhodným. Později bylo určeno další datum 1. ledna 2022, i v tomto případě však sehrál covid svou roli.

Výročí Masarykova narození

Nakonec by se mělo slavnostní předávání vyznamenání odehrát letos 7. března. Podle Ovčáčka se uskuteční tradičně ve Vladislavském sále Pražského hradu a prezident kromě jiného promluví také k výročí narození Tomáše Garrigua Masaryka.

„Prezident republiky zvolil toto datum proto, že si připomeneme 172. výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka,“ uvedl Ovčáček. Shodou okolností pak na další den připadá 9. výročí Zemanovy inaugurace. Mluvčí Hradu pak dodal, že vše proběhne samozřejmě v souladu s koronavirovými opatřeními.

Ocenění dostanou Bohdalová i zesnulý Kellner

Nejvyšší státní vyznamenání, tedy Řád bílého lva, se prezident rozhodl udělit herečce Jiřině Bohdalové. Stejně tak dostane podle ocenění i kosmonaut a bývalý velvyslanec v Rusku Vladimír Remek.

Posmrtně pak dostanou stejný řád podnikatel a majitel skupiny PPF Petr Kellner, válečný československý pilot Alexander Hess a britský politik Alfred Duff Cooper, který rezignoval na protest proti podpisu mnichovské dohody.

Zemanův seznam zveřejněný koncem loňského října dohromady obsahoval 29 osobností. Mezi nimi se objevil i psychiatr Jan Cimický. Ten byl ale obviněn ze sexuálního obtěžování a napadení několika pacientek, proto se nakonec rozhodl vyznamenání nepřevzít. Napsal to v dopise, který získal server iROZHLAS.cz.

V roce 2020 ocenil Zeman téměř 40 lidí, mezi kterými se například objevil Roman Prymula, bývalý ministr zdravotnictví, který dostal vyznamenání za zvládnutí pandemické situace, nebo bojovník z východní fronty druhé světové války Miloslav Masopust.

Zdroj: iDNES, iROZHLAS.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články