Zeman v rozhovoru označil uvěznění Navalného za cenzurou kandidáta, nesouhlasí ani s blokací Trumpova twitteru

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
milos zeman prezident
Zdroj: Profimedia

Český prezident Miloš Zeman nesouhlasí se zatčením ruského opozičníka Navalného a myslí si, že by měl mít možnost kandidovat ve volbách. „Je zbytečné, aby z něho dělali mučedníka. Ať kandiduje, ať se uchází o přízeň voličů,“ uvedl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.

Navalnyj byl v neděli zatčen po svém návratu z léčby v Německu. Je pokládán za největšího soupeře současného prezidenta Putina a jeho režimu. Nyní čeká na soud, u kterého mu hrozí až 3,5 roku vězení.

Zeman zmínil, že Navalnyj podle Moskvy nedodržel podmínku. Nemyslí si ale, že bylo nutné ho uvěznit, „neboť zavřít někoho do vězení je forma cenzury. Cenzury kandidáta.“

Prezident kritizuje i blokaci Twitteru Donalda Trumpa

Zeman nesouhlasí ani se zablokováním účtu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na sociální síti Twitter.

Ta zablokovala jeho účet natrvalo. K tomuto kroku vedla obava, že Trump bude prostřednictvím tohoto kanálu podněcovat svoje příznivce k násilným výtržnostem.

K podobným krokům přistoupily i platformy Facebook a YouTube, ty ale prozatím nezablokovaly exprezidentovy účty nastálo.

„S tím, co je cenzurováno, samozřejmě nemusím souhlasit. Ale vždy jsem citoval Voltairův výrok: Nesouhlasím s vámi, ale udělám vše pro to, abyste svůj názor mohl zastávat,“ dodal.

V případě úspěchu registračního systému pro očkování Zeman vyznamená Dzurillu

Prezident vyjádřil i k možnému vyznamenání pro vládního zmocněnce pro IT a digitalizaci Vladimíra Dzurillu. Pokud bude systém online registrace na očkování proti koronaviru úspěšný, vyznamenání podle prezidenta dostane. Na vyznamenání chce Dzurillu navrhnout premiér Andrej Babiš díky jeho práci na registračním systému a systému elektronické evidence tržeb (EET).

Podle Zemana jde o obrovskou logistickou operaci, se kterou nikdo nemá zkušenosti, a proto lze tolerovat „drobné chyby“. „Pokud skončí dobře, tak ano, dám panu Dzurillovi vyznamenání,“ řekl prezident.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články