Zeman za milost pro Baláka čelí ostré kritice. To se to dělají šmeliny, když vám dá prezident zelenou

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
milos balak
Zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Prezident Miloš Zeman udělil milost Miloši Balákovi. Šéf Lesní správy Lány byl odsouzen za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. Zeman ale zohlednil jeho pracovitost a dosavadní bezúhonnost. To se ovšem nelíbí celé řadě politiků, kteří se k prezidentovu činu staví velmi negativně.

Celkově Zeman, jak připomínají Novinky, za svou prezidentskou vládu udělil již 21 milostí, ve svém druhém období pak 12 z tohoto počtu. Už to samo o sobě mnoha lidem vadí, Zemanova milost pro Baláka ale navíc nebyla v souladu s podmínkami, které si prezident sám kdysi stanovil.

Miloš Balák byl odsouzen k tříletému trestu vězení minulý týden. Konečný rozsudek zněl vina za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Navíc měl zaplatit bezmála dvoumilionovou pokutu a dostat 4 roky zákazu činnosti.

Zarážející rozhodnutí

Řada politiků se proti rozhodnutí prezidenta bouří. „Tento typ prezidentské milosti zpochybňuje její místo v našem právním systému. Omilostnit blízkého spolupracovníka odsouzeného za ekonomický delikt je ukázkou protekcionismu a selektivního přístupu. Zarážející je i rychlost, s jakou byla milost udělena,“ napsal pro Seznam Zprávy například ministr vnitra Vít Rakušan.

S milostí pro Baláka nesouhlasí ani šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Miloš Zeman udělením milosti šéfovi Lán Miloši Balákovi zneužil úřad prezidenta a obešel demokratické principy. Jde o vysmívání se všem, kteří zákony dodržují. Prezident se už voličům zodpovídat nebude, ale historie k němu bude nemilosrdná,“ napsala na svém facebooku.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky zase Zeman jednal velmi nespravedlivě. „Všichni jsou si rovni, ale někteří si jsou očividně rovnější. To se to pak dělají šmeliny, když váš šéf je prezident, co vám dá milost,“ zareagoval na sociální síti.

Pochopení nemá ani Babiš

V minulosti to vypadalo, že si Miloš Zeman s Andrejem Babišem ve spoustě věcí rozumí. Prezident se dokonce nechal slyšet, že po skončení svého volebního období by byl rád, aby po něm prezidentský post převzal právě Babiš. Jenže ani tento politik tentokrát nedrží na jeho straně.

„Z dnešní milosti pana prezidenta nemám vůbec dobrý pocit. Za mě je to velmi nešťastné rozhodnutí a jsem přesvědčený, že se nebude líbit ani lidem. Prezident má sice na takové rozhodnutí právo, ale nevrhá to dobrý dojem na prezidentský úřad a podrývá to i důvěru ve spravedlnost,“ vyjádřil se na svém profilu na twitteru.

Zeman se tak za své rozhodnutí ocitl pod velkou palbou ostré kritiky, zdá se ale, že si za svým rozhodnutím stojí. Přitom v minulosti prohlásil, že milost udělí jen smrtelně nemocnému člověku, ani to ovšem nedodržel.

Jaký měl konkrétně důvod k milosti pro Baláka, to je podle mnohých spekulativní. Někteří mají za to, že chtěl jenom na poslední chvíli ve své funkci ještě udělat něco, díky čemu si ho bude Česko pamatovat.

Organizace Milion chvilek pro demokracii avizovala, že hodlá na milost reagovat. Ve středu by měla oznámit své další kroky. Tato organizace již po léta kritizuje prezidenta za nedodržování principů demokratického a spravedlivého státu.

Miloš Balák byl mimo jiné podřízeným prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Ten ho dosud odmítal zbavit funkce a neustále se oháněl presumpcí neviny. V současné době byl sice Balák zbaven viny v tomto případě, dále ale u kladenského soudu čelí obžalobě v souvislosti s těžbou kamene v Lánské oboře.

Zdroj: Novinky, Seznam Zprávy, Facebook, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články