Zemědělci chystají na čtvrtek celostátní protest, který zahájili již včera přinesením „poslední české zeleniny“ před Úřad vlády

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Zastupci zemedelcu
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Vláda slíbila zastropování cen energií pro domácnosti, ale stejné zastropování nyní očekává průmysl a zejména pak zemědělští podnikatelé. Agrární komora ČR spolu se Zemědělském svazem v souvislosti s tím chystají na čtvrtek velký celostátní protest.

Protest oznámili a zahájili již v úterý 13. září, když zástupci dorazili před Úřad vlády a přinesli s sebou „poslední česká jablka a brambory“.

„Ceny potravin zdražují velkou rychlostí už nyní kvůli vysokým cenám energií a dalších vstupních nákladů. Když přistoupíme na novou politiku rozdělení zemědělských podpor tak, jak ji plánuje současná vláda, a budeme se snažit za každou cenu realizovat ambiciózní cíle vyplývající ze Zelené dohody pro Evropu v tak krátkém čase do roku 2030, stane se z evropských potravin drahý luxus, který rozhodně nebude pro každého,“ uvedl podle iDNES předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.

Žádají nižší ceny energií

Dle sdělení předsedy zemědělských odborů Bohumíra Dufka by měla vláda zastropovat cenu elektřiny na 4 Kč a cenu plynu na 1,5 Kč za kWh. „Je hrozné, když někdo prodává elektrickou energii a ještě za to musí platit,“ dodal Dufek.

„Musí se to týkat jak průmyslu, tak zemědělství. V okamžiku, kdy budu mít já jako domácnost zastropovanou cenu energií, ale přijdu o práci, tak mi pomoc nebude nic platná,“ vysvětlil žádost prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Zástupci dále dodali, že ohledně cen energií není známo, kolik podniků má zafixované ceny a kolik z nich se letos ocitlo na tzv. spotovém trhu. Tato skutečnost bude mít velký vliv na cenu potravin.

Zemědělce trápí další problémy

Ceny energií však nejsou jediným, co české zemědělce trápí. Doposud totiž není jasné, jaká budou pravidla pro klíčové dotace na příští rok. Zemědělci tak žijí ve velké finanční nejistotě.

Navíc v důsledku války na Ukrajině chybí umělá hnojiva, a tedy zemědělci neví, zda budou mít čím hnojit.

„Je to katastrofa, co se na nás z Bruselu a z Prahy hrne, ale to nejdůležitější zase nevíme,“ neskrývá podle iDNES rozhořčení Jiří Milek, šéf zemědělské společnosti Úsovsko, která je největším zemědělským podnikem v Olomouckém kraji.

„Takže jedem postaru. Máme už něco zasetého, další setby chystáme. Na rozdíl od vlády a EU, které nám nejsou schopny dát jasná pravidla, my si nemůžeme dovolit čekat. Agrotechnické lhůty je potřeba dodržovat,“ pokračuje Milek.

Ministerstvo zemědělství si je proluk vědomo, ale řešení situace zatím nemá. „Česká republika projednává s Evropskou komisí její připomínky a obě strany hledají shodu nad nastavením dotačních podmínek,“ sdělil k věci mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý s tím, že domluva je komplikovaná zejména v oblasti posouzení vlivu na životní prostředí.

Kvůli nedořešeným pravidlům pro dotace tak zemědělci neví, jaké budou podmínky pro žádost o dotaci, a tedy neví, s čím mohou počítat.

Celostátní stávka

Z výše uvedených důvodů vyjedou ve čtvrtek v rámci protestu stovky kusů zemědělské techniky. Tento den byl zvolen proto, že má proběhnout setkání ministrů zemědělství a rybolovu zemí EU. Agrární komora k tomu podle serveru Zemědělec uvedla, že stroje nebudou blokovat hlavní dopravní tahy.

„Zapojí se podniky v každém okrese, řeší si to tam sami. Nechceme blokovat hlavní tahy. Je krátce po žních, kdy bylo na silnicích techniky dost, takže protestní jízdy budou v rámci běžných zemědělských prací,“ vysvětlila ředitelka středočeské agrární komory Petra Novotná.

Zároveň se před Kongresovým centrem, kde bude jednání probíhat, bude konat happening, jenž bude upozorňovat na problémy, se kterými se zemědělci musí potýkat.

Protest pro ČTK potvrdila mluvčí Agrární komory Barbora Pánková.

„Agrární komora ČR předá ministrům zemědělství EU, kteří v té době budou jednat v Praze, memorandum agrárních komor zemí Visegrádské skupiny a představí jej také na tiskové konferenci,“ doplnil prezident komory Jan Doležal s tím, že akci komory podporují organizace ze Slovenska, Polska, Maďarska, Bulharska, Chorvatska, Estonska, Litvy a Rumunska.

Řidiči by se tak měli připravit na protest zemědělců na silnicích. Tím, že zemědělci vyjedou na traktorech na některé silniční tahy, připojí se tak k celorepublikovému protestu. Akce dle webu Noviny kraje proběhne v dopoledních hodinách mimo dopravní špičku.

Zdroj: iDNES, ČTK, Zemědělec, Noviny kraje

Autor: Soňa Jiroutová



Související články