Zemřel český sexuolog Radim Uzel. Bojoval s rakovinou

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
radim uzel
Zdroj: Nextfoto

Sexuolog a lékař Radim Uzel byl v České republice velmi populární. Napsal během svého dlouhého života několik odborných publikací, a to nejen o sexu samotném, ale také o problémech s ním souvisejících.

Příčinou jeho úmrtí byla rakovina žaludku, se kterou bojoval už od loňského roku. Nebyl to ale jediný spouštěč jeho zdravotních potíží. Zemřela mu také manželka, s níž byl více jak padesát let. A také byl po těžkém průběhu koronaviru. V březnu pak prozradil, že už tady dlouho nebude. Jeho slova se potvrdila 3. května 2022.

Uzel byl známý svými názory a propagací sexuologie

Radim Uzel se narodil v roce 1940 v Ostravě, v jeho rodině byste našli docenta analytické chemie a magistru farmacie. Otce ale nikdy nepoznal. „Když jsem se narodil, byla má maminka již tři měsíce vdovou. Tatínek zemřel náhle během tří dnů v pouhých 35 letech po obrně prodloužené míchy,“ přiznal v rozhovoru pro iDNES.

Uzel vystudoval lékařskou fakultu v Brně a poté pracoval v Ústí nad Orlicí, následně v Brně a také Františkových Lázních jako lékař. Po deseti letech své praxe se dostal na místo krajského ordináře v oblasti sexuologie a endokrinologie v Ostravě.

V roce 2020 dostal medaili Za zásluhy, kterou mu předával prezident Miloš Zeman. Uzel se ale neangažoval pouze jako lékař, ale zapojil se také do politiky. Na počátku 90. let byl u vzniku Nezávislé erotické iniciativy, kandidoval také do Senátu, kam se ale nikdy nedostal.

Náročné dva roky se staly Uzlovi osudnými

Už předloni Uzel překonal velmi těžký průběh koronaviru, v té době měl opravdu na krajíčku. O rok později mu zemřela milovaná žena Helena, se kterou byl 54 let. „Paní byla o pět roků mladší, byla nemocná na srdce, ale zemřela na boreliózu. V posledních letech byla nepohyblivá a odkázaná na invalidní vozík, a tak jsem pečoval o ni a staral se o vše ostatní,“ svěřil se pro Extra.

Společně mají dceru Kateřinu, která se věnuje opernímu zpěvu. Zdravotní problémy pak na sebe po prodělaném covidu a také stresu nenechaly dlouho čekat. S jednou rakovinou slinivky si poradil, když podstoupil operaci a chemoterapie. Nemoc se ale vrátila, a to v mnohem větší míře.

„Objevily se mi další nádory. Zhubl jsem dvacet kilogramů, jsem vážně nemocný a skoro mrtvý,“ řekl sexuolog již na začátku března. „Někdy může vysoký věk zpomalit postup nemoci, ale záleží na typu rakoviny. Když je to jako v mém případě ještě spojené se strašným covidem, který jsem prodělal a moc zdraví mi nezanechal.“

Ve spojení s psychickým stresem ze ztráty manželky se tak jeho zdraví postupně zhoršovalo. Sám Uzel pak řekl, že v něm už není moc života, navíc denní dojíždění za lékaři na vyšetření bylo také náročné. Sexuolog Radim Uzel zemřel ve věku 82 let v úterý 3. května.

Zdroj: Extra, CNN Prima NEWS, iDNES

Autor: Raina TomanováSouvisející články