Šanghaj se chystá na rozvolnění, obyvatelé Pekingu se mezitím bojí přísné koronavirové uzávěry a berou obchody útokem

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
cina covid
Zdroj: Shutterstock

Zátarasy kolem domů, hladoví lidé prosící o jídlo z balkonů a oken. Ještě tak donedávna vypadala Šanghaj. Ta byla kvůli koronavirové nákaze kompletně uzavřena a lidé se tu ocitli doslova ve vězení. V současné době chystá metropole rozvolnění, naopak pravidla zpřísňuje Peking.

V první polovině dubna došlo v Šanghaji ke zhoršení koronavirové situace. Jak jsme psali zde, ve městě byly postaveny kovové zátarasy a na dveře domů byly přikovávány železná vrata. Čína se prostě rozhodla koronavirus úplně vyhladit.

Jenomže kromě toho, že tato nelidská uzávěra způsobila lidem velká utrpení, čísla se nesnižovala a zdá se, že vše bylo zbytečné. Zatímco Šanghaj, kde už uzávěra trvá asi měsíc, se připravuje podle Seznam Zpráv na rozvolnění, situace se zhoršuje v Pekingu.

Strach a bezmoc

V pondělí 25. dubna začalo plošné testování na koronavirus právě v Pekingu. Informace o tom, co se děje v Šanghaji, se samozřejmě nikomu nevyhnula, lidé se tak i v tomto městě začali obávat, že dojde ke stejnému uzavření. Podle iRozhlasu se tak například před supermarkety začaly tvořit dlouhé fronty.

Lidé se pokoušejí zajistit si jídlo a zásoby základních potřeb v domácnosti. Problémy v Šanghaji nastaly podle serveru především proto, že ve městě nebyl dostatek kurýrů, kteří by lidem v karanténách zajistili jídlo a hygienické potřeby. Není se čemu divit, že se obyvatelé Pekingu bojí téhož.

Pandemická situace navíc ovlivňuje i obrovské logistické firmy. Aby to společnostem udělal Peking ještě složitější, vznikl zde nový zákon na ochranu osobních údajů, který ve všem udělal ještě větší zmatek. „V současné době nejsme schopni v reálném čase pracovat s některými klíčovými vysokofrekvenčními daty,“ řekl agentuře Reuters Dong Chen.

Ten stojí v čele makroekonomického výzkumu pro oblast Asie ve společnosti Pictet Wealth Management. „Jde třeba o údaje kolem nákladů v čínských přístavech nebo o cestujících v železniční a letecké dopravě. Taková data získáváme s asi měsíčním zpožděním,“ dodává.

Peking nadále zpřísňuje

Lidé v Pekingu jsou zděšeni a čekají, jaká další pravidla přijdou. Prozatím bylo zakázáno veškeré stravování v restauracích, navíc se ve městě musí lidé při vstupu do jakéhokoli podniku prokázat negativním testem na koronavirus. A to vše proto, že se zde za posledních několik dní objevily desítky nových případů.

V Pekingu byl výrazně omezen provoz všech zábavních podniků a některých specializovaných prodejen. Místní vlády podle zahraničního webu CNN navíc nařídily obyvatelům, aby neopouštěli města, pokud to není nezbytně nutné. Další podrobnosti a vývoj situace zahraniční média nádale sledují.

Zdroj: Seznam Zprávy, CNN, Novinky, iDNES, iRozhlas

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články