Zemřela nejslavnější česká sběratelka umění. Medě Mládkové bylo 102 let

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Mladkova Meda
Zdroj: David Neff / MAFRA / Profimedia

Dnešní den přišel umělecký svět o velmi výraznou osobnost. Ve svých 102 letech zemřela mecenáška a sběratelka umění Meda Mládková. Byla ženou, která zasvětila umění celý život a za svou vášeň neváhala utratit miliardy. Jejím odkazem zůstává zrekonstruované Muzeum Kampa.

Meda Mládková byla velmi energická žena, která musela uskutečnit vše, co si zamanula. I z tohoto důvodu jí přátelé přezdívali „tvrdohlavá Meda“. Není divu, že se její poutavý životní příběh stal předlohou k divadelnímu představení.

V exilu pomáhala ostatním

Meda Sokolová se narodila v malé vesnici Zákupy na severu Čech. Jako mladá se přestěhovala k tetě do Prahy, kde si plnila svůj sen o tom, že se stane tanečnicí. Po úspěšném absolvování tohoto oboru tančila například i ve Vídni. Na konci války se vrátila zpět do vlasti.

Tam ale příliš dlouho nevydržela. Poválečné poměry v Československu se jí příliš nezdály, a tak se rozhodla emigrovat. Odjela do Švýcarska, kde získala doktorát z ekonomie. Už v té době se snažila pomoci výrazným českým osobnostem, které se ocitly v exilu. Vydávala několik časopisů a založila také vlastní nakladatelství, v jejímž čele byl například i spisovatel Ferdinand Peroutka.

Malíř Kupka ji dokonale uhranul

Její život se obrátil vzhůru nohama v roce 1955, to totiž potkala svého budoucího manžela Jana Mládka a svou největší uměleckou lásku — Františka Kupku.

Právě sběru jeho obrazů zasvětili ona i její manžel, který její vášeň pro umění sdílel, celý život. Postupem času se stali vlastníky největší sbírky jeho obrazů. Podle jedné z historek dokonce tato žena neváhala prodat dům, jen aby si mohla pořídit jeho obraz.

Svou rodnou zemi navštěvovala ještě před revolucí. Při svých návštěvách se snažila podporovat řadu českých umělců, kteří měli problémy s komunistickým režimem.

Těsně před revolucí zemřel její milovaný manžel. Meda se tak vrátila do vlasti sama. Dále pokračovala ve své práci pro umění, dokonce se jí podařilo navrátit do českých sbírek mnoho významných uměleckých děl. Nakonec se rozhodla splnit poslední přání svého manžela a celou jejich nashromážděnou sbírku věnovala Praze.

Vybudovala Muzeum Kampa

Velmi dlouho hledala prostory, kam by ji bylo možné umístit. Nakonec se rozhodla pro budovu Sovových mlýnů, kterou musela celou zrekonstruovat. Zároveň při tom bojovala s památkáři a úřady, kteří měli o podobě muzea zcela jiné představy.

Vše se nakonec podařilo a v roce 2003 se otevřelo Muzeum Kampa, ve kterém se nachází přes 220 obrazů Františka Kupky a přes pět tisíc děl dalších českých a slovenských umělců.

O smrti této významné dámy informoval předseda správní rady její nadace Jiří Pospíšil z TOP 09. „Tahle zpráva opravdu bolí… Dnes nás opustila jedna z nejvýznamnějších žen našich novodobých dějin, mimořádná osobnost a také moje blízká přítelkyně — paní Meda Mládková,“ napsal na svůj facebook.

„Celý život věřila myšlence: ‚Přežije-li kultura, přežije národ‘ a tato její myšlenka po ní zůstane“ zavzpomínal na její hlavní životní motto Pospíšil.

Zdroj: ČT 24, Facebook, iDNES, Novinky

Autor: Markéta Mladá



Související články