Zhruba třetina Čechů nemasturbuje. Průzkum ukázal rozdíly v této aktivitě mezi muži a ženami

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
masturbace
Zdroj: Shutterstock

Zhruba třetina Čechů nemasturbuje, nebo provádí tuto činnost pouze výjimečně. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos, který říká, že 42 % českých mužů masturbuje alespoň jednou až třikrát týdně, většina žen na druhou stranu pouze jednou až třikrát do měsíce. Nejběžnější pomůckou je vlastní ruka, pravdou ale je, že některé ženy upřednostňují klasické erotické hračky.

Před několika lety bylo téma masturbace považováno za tabu, dnes se o něm ale Češi nebojí mluvit. Jak vyplývá z tiskové zprávy sexshopu Růžový slon, pro kterého byl průzkum vytvořen, může masturbace pomáhat s poznáváním vlastního těla, ale i psychickým a fyzickým uvolněním.

Navíc také slouží jako prevence některých nemocí, mezi které se řadí například rakovina prostaty či problémy s inkontinencí. Průzkum, na který odpovídalo 427 českých mužů a 380 českých žen ukazuje, jak na tom jsou s masturbací Češi a co je pro ně při této aktivitě klíčové.

17 % mužů nevynechá jediný den

Zhruba 4 z 10 mužů podle průzkumu naplňuje své touhy zhruba třikrát týdně. 17 % dotazovaných se ale přiznalo, že masturbují denně. Naopak přibližně 8 % ale tvrdí, že sebeukájení nepraktikuje. Mezi ženami je číslo těch, které nemasturbují, o něco vyšší, a to 26 %.

Zbytek přiznává, že provádí činnost zhruba třikrát měsíčně. Průzkum byl proveden na lidech ve věku 18 až 65 let. „Tomu, že třetina žen nemasturbuje, nevěřím. Nejspíš bude na vině vysoký horní věk respondentů. Nebo se lidé bojí přiznat pravdu,“ hodnotí výsledky průzkumu pro Přehledně24 šestadvacetiletá čtenářka Dominika.

Ta přiznává, že ačkoli má přítele, dobře ví, že někdy je masturbace o jiných věcech, než jen o sebeuspokojení. „S přítelem máme skvělý milostný život. Někdy ale nemám chuť na milování, chci jednoduše strávit chvíli sama se sebou. A to samé respektuji i u něho,“ dodává.

Její slova potvrzuje i průzkum, který dále uvádí, že nejčastěji masturbují mladí lidé od 18 do 26 let, ti, kteří nemasturbují vůbec, byli nejvíce zastoupeni ve věkové kategorii mezi 54 a 65 lety. Nejčastějším místem pro sebeukájení je pro většinu Čechů klasicky postel.

Vede ruční práce

Jak muži, tak i ženy nejčastěji masturbují pouze pomocí vlastní ruky. Je ale pravda, že u žen je vyšší procento těch, které k sebeukájení používají nějaké erotické pomůcky. 34 % mužů ale při masturbaci sleduje lechtivá videa, zatímco ženy potřebují tento podnět pouze v 18 % případů.

„Zajímavé je, že ženy při masturbaci během sledování porna stejnou měrou jako svou ruku využívají i erotickou pomůcku, ale pouze za předpokladu, že jsou při tom samy. Ve stejné situaci, ale za přítomnosti partnera či partnerky nesahají ženy po erotické hračce ani v polovině procenta případů,“ uvádí Adam Durčák z e-shopu Růžový slon.

Velká většina mužů i žen masturbuje pouze o samotě, zatímco za přítomnosti partnera to dokáže pouze minimum Čechů. Podle odborníků je ale například společná masturbace činností, která může ve vztahu hodně prospět a pomoci s mnoha partnerskými problémy.

Zdroj: Agentura Ipsos, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články