Zkontrolujte si řidičáky! Brzy se vám jízda bez platného průkazu může pěkně prodražit

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ridicsky prukaz
Zdroj: Shutterstock

Pokud platnost vašeho řidičského průkazu skončila minulý rok v září, máte posledních čtrnáct dnů na jeho výměnu. Koncem června končí období, kdy byla možnost využít prodlouženou lhůtu pro výměnu řidičského průkazu. Píše o tom CNN Prima NEWS.

Přes dvě stě tisíc řidičů mohlo jezdit s propadlým řidičským průkazem, tato doba však končí a je potřeba si vyřídit průkaz nový. Pokud patříte mezi ty, kteří využili možného odkladu vyřízení nového řidičáku, zbystřete!

Předejděte problémům

Plánujete-li cestu s propadlým řidičským průkazem, pak si připravte slušný balík peněz. Za jízdu bez platného průkazu můžete dostat až několikatisícové pokuty. Ve správním řízení je pokuta v rozmezí mezi patnácti sty až dvěma a půl tisíci korun.

Novinka, kterou mohou občané využít, je výměna řidičského průkazu prostřednictvím Portálu občana. K on-line vyřízení je potřeba datová schránka. „Člověku se načte formulář, fotky i data. Jediné, co udělá, je, že si vybere místo, kde si řidičák bude chtít vyzvednout,“ vysvětlil ředitel odboru eGovernmentu Ministerstva vnitra ČR Roman Vrba.

Stejně jako byla prodloužena platnost řidičských průkazů, mohli řidiči využít možnosti odložení návštěvy stanice technické kontroly. Provozovatelé STK evidují zvýšený zájem o prohlídky a apelují na řidiče, aby si termín kontroly zarezervovali včas.

Vyrazte co nejdříve

Dopravní experti žádají řidiče, aby s kontrolou nečekali a vydali se na ni co nejdříve. Kvůli možnosti odkladu kontroly totiž po silnici jezdilo velké množství aut, které nejsou v tom nejlepším stavu.

„Nevyhovující technický stav mělo více automobilů. Kvůli špatnému stavu vozů stouplo nebezpečí poruch a havárií. A to především pokud jde o brzdný systém, ale i motor,“ uvedl dopravní expert ÚAMK Igor Sirota.

Odložení návštěvy technické kontroly mělo řidičům pomoci, někteří však této možnosti využívali. Stanice technické kontroly byly otevřeny i přes období pandemie, a řidiči tak mohli nechat své vozy zkontrolovat právě v období, kdy nebyla tolik zvýšená obsazenost.

Pokud stále odkládáte návštěvu technické kontroly, zarezervujte si svůj termín co nejdříve. Když dojde k nehodě, pojišťovny kromě platnosti technické prohlídky zjišťují i technický stav vozidla a posuzují jeho vliv na škodní událost.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: František OlšaSouvisející články