Změní se pravidla maturitní zkoušky. Ministr Gazdík chce novou verzi alespoň na 10 let

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
maturitni zkouska
Zdroj: Profimedia

Podle nového ministra školství Petra Gazdíka by studenti mohli skládat část maturitní zkoušky už v prvním ročníku středoškolského studia. Možná budou mít také na výběr ze dvou verzí, tedy podle toho, jestli se chystají na vysokou školu, nebo ne.

Úprava maturitních zkoušek by se mohla projevit už během několika následujících let. Ministr Petr Gazdík chce, aby se nová pravidla ohledně maturit udržela alespoň deset let, uvedl server Seznam Zprávy. Na úpravách závěrečné zkoušky se pak shodli pedagogové i vláda.

Studenti budou moci složit jen profesní maturitu

„Jedinec by mohl končit maturitou, která by byla profesní a která by mu vlastně neumožňovala jít na vysokou školu, ale umožnila by mu výkon povolání,“ vysvětluje pro iRozhlas Radka Wildová, která je prorektorkou Univerzity Karlovy. Současná podoba maturity není podle jejích slov již delší dobu vhodná.

Je to hlavně proto, že studenti nezvládají celý proces maturity a končí pouze se základním vzděláním. To by se mělo změnit, protože Gazdík chce prosadit, že by se již v prvním ročníku mohla udělat část zkoušky. Se základním vzděláním se totiž těžko prosadíte na trhu práce.

O jaké změny půjde, přibližuje sám ministr školství Petr Gazdík. „Státní maturita v našem pojetí je jakési středoškolské minimum, které si můžete dělat opakovaně kdykoli. To znamená prostě se v prvním ročníku vrhnout na angličtinu, zkusím to, uspěju třeba na trojku a ta známka se mi nelíbí, tak to příští rok zkusím znovu,“ vysvětlil pro iRozhlas.cz.

Studenti by v budoucnu měli psát absolventskou práci, která by je čekala v závěrečném ročníku středoškolského studia. Tento model už se dokonce zkouší na několika středních školách.

Výsledná podoba bude známá během let

Ředitelka Jana Podoláková z Hotelové školy v Poděbradech pro iiRozhlas řekla, jak to u zkoušky probíhá: „Maturant si nebude losovat témata, ale 45 minut v kuse mu bude komise klást otázky a ty máme připravené tak, že prokáže svoje znalosti, dovednosti a kompetence pro každý z těch zkoušených předmětů, které normálně v profilové zkoušce máme.“

Do konce roku 2023 pak vláda slíbila, že dokončí revizi vzdělávacích programů.

Ministr Gazdík je členem think tanku Univerzity Karlovy Vzdělávání21 a společně pak jednají o budoucí podobě maturitní zkoušky. „Pro mě je zásadní, abychom našli formu maturity, která bude fungovat příštích deset let beze změn. Pro studenty, rodiče i učitele je totiž nejhorší, když se formát maturity každý rok mění.“

„Osobně si myslím, že by maturita měla být pro všechny stejná a dělit ji podle toho, zda jde člověk na vysokou, nebo ne, je nesmysl. Už teď ztrácí maturita jako taková na hodnotě. I kdyby měla být náročnější, pro všechny by měla mít stejná pravidla“ říká pro Přehledně24 Kristýna Šmigolová, letošní maturantka na Střední průmyslové škole elektrotechnické v Praze 10.

„Já si naopak myslím, že by to bylo dobré. Jediný problém bych viděl v těch zkouškách v prvním ročníku. V prváku je člověk přece jenom ještě puberťák. Myslím si že mezi prvním a čtvrtým ročníkem se hodně změníme/dospějeme. Proto bychom neměli nést v posledním ročníku následky za naše minulé já,“ dodává pro Přehledně 24 její spolužák.

Zdroj: iRozhlas, Seznam Zprávy, Přehledně24

Autor: Raina Tomanová



Související články