Zuzana Majerová přirovnala Rakušana k lidem s Downovým syndromem. Podle veřejnosti tím klesla na úplné dno

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vit Rakusan
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Na 21. březen každoročně připadá Mezinárodní den Downova syndromu. Nemoc, která si zasluhuje respekt, posloužila předsedkyni Trikolory Zuzaně Majerové ale naopak k tomu, aby se pokusila degradovat a zesměšnit ministra vnitra Víta Rakušana. Její příspěvek se ale s úspěchem nesetkal a ona se dočkala jen kritiky.

Downův syndrom je genetická porucha, která se vyznačuje opožděným tělesným růstem a lehkým až středně těžkým mentálním postižením. Postižení často provází ještě náchylnost k dalším nemocem, ať už se jedná o srdeční vady, hluchotu nebo vyšší riziko vzniku leukémie a další, uvádí Nemocnice Šumperk.

Všechno by to prý vysvětlilo

Majerová přirovnala Rakušana k lidem, kteří Downovým syndromem trpí. K fotce, na které ho prezentuje jako člověka s tímto onemocněním, připsala: „21. březen je den Downova syndromu. V tomto případě by to všechno vysvětlilo…“

Na příspěvek pak upozornil sám Vít Rakušan, který ho sdílel a Majerové vzkázal, že vůbec nechápe smysl tohoto dne. „Když se mě paní Majerová snaží u příležitosti Mezinárodního dne Downova syndromu urazit tím, že mě přirovná k lidem s touto diagnózou, ukazuje, že nechápe smysl tohoto dne,“ uvedl na svém twitteru.

„Světový den Downova syndromu je příležitostí pro několik milionů osob s Downovým syndromem, pro jejich rodiny, blízké a přátele po celém světě poukázat na pozitivní i problematické aspekty, které s sebou přináší život s chromozomem navíc,“ uvádí na svém webu organizace DownSyndrom CZ.

Rakušan v příspěvku dodává, že on sám cítí k lidem s DS a jejich rodinám velký respekt, zatímco pro Majerovou je to očividně jen nadávka.

Na samém dně

Na Majerovou se pod příspěvkem ministra vnitra nahrnula silná kritika. Její vyjádření přijde lidem velmi nemorální. „Tahle ženská je odporná už hodně dlouhou dobu. Myslela jsem, že už je na samém lidském i politickém dně. Nebyla. To až nyní,“ píše na instagramu uživatelka mesalinda messina.

„To je naprosto trapné, zoufalé a nepřijatelné, zvláště od učitelky,“ podotýká na facebooku paní Věra. „Souhlasím, opět prokázala, že nemá ani špetku úcty, čili si sama žádnou úctu nezaslouží,“ doplnil pan Michal.

Kritice se nevyhnula Majerová ani na twitteru. „Zasloužila by pár facek. Lidé s DS jsou velmi citliví, hodní a láskyplní. Ta … vám nestojí za jakýkoli komentář,“ napsala paní Jana K.

Zdroj: Nemocnice Šumperk, DownSyndrom CZ, Twitter, Instagram, Facebook

Autor: Shani MaiovaSouvisející články