Německo se potýká s poklesem chovu prasat. Krize zasáhla i Česko

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
prasata
Zdroj: Shutterstock

Energetická krize zasáhla průmysl v mnoha oblastech a v současné chvíli se velmi silně rozrůstá v chovatelství prasat. Například v Německu jejich počet letos klesl na minimum, problémy ale hlásí i další země. Je mezi nimi i Česká republika.

Kvůli krachu velkých dodavatelů a válce na Ukrajině vzrostla chovatelům prasat cena za energie zhruba 3,5krát, uvedl již v říjnu server E15. Náklady na krmné směsi navíc vzrostly meziročně až o 80 %. Mnoho chovatelů tak muselo chovy výrazně omezit.

Nejvýraznější problémy v současné době hlásí Německo. Podle serveru CNN země registrovala k 3. listopadu 21,3 milionu prasat, což je pokles o více než 10 % ve srovnání s předchozím rokem a téměř 20% pokles ve srovnání s rokem 2020.

Prudký nárůst cen

Podle Spolkového statistického úřadu je pokles způsoben především drahými energiemi. Přispívá k němu ale i zvyšování nákladů na krmení pro zvířata nebo například i zvýšení cen hnojiv. Německo celkově letos přišlo o 1900 chovů prasat.

V předchozím roce přitom přišlo o dalších 1600. Ministr zemědělství Cem Özdemir při návštěvě nedávné výroční farmářské konference varoval, že ceny pravděpodobně v průběhu roku dále porostou. Je tak možné, že se situace ještě zhorší.

„Bohužel to horší teprve přijde,“ řekl doslova podle serveru DW. „Musíme počítat s nárůstem krize na podzim i během zimy. Podniky se zásobují drahou energií, ty, které se udrží, nicméně přenesou vysoké ceny na spotřebitele,“ upozornil.

Podle jeho slov má právě i problémová situace v chovatelském průmyslu vliv na to, že se ceny potravin, a především masa, mohou v následujícím roce zvyšovat až o desítky procent. Podle jeho slov nezáleží na tom, jak podniky řídí svou činnost.

„Ať už jste ekologicky provozovaná farma, nebo klasičtější obchodní model, potřebujete krmivo, hnojiva, palivo do traktorů a pracovníky pro práci, kterou je třeba vykonat, takže neexistuje způsob, jak kompenzovat vysoké náklady,“ nechal se slyšet už v červnu.

Problémy i v dalších zemích

Problémy s chovem prasat se týkají i mnoha dalších zemí. V České republice chce do roku 2030 skončit s chovem až 52 % chovatelů, uvádí Český rozhlas Budějovice. Pro ten předseda družstva v Bělčicích Karel Zeman uvedl, že chov prasat nezrušili jen díky tomu, že mají vlastní zpracovnu masa a že využívají energii z vlastní bioplynové stanice. Tím si výrazně snižují náklady na provoz.

Na mnoha místech v republice ale takové štěstí chovatelé nemají. Ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná varuje, že, pokud tady budou chovy zlikvidovány, nebude důvod, aby dovozové maso bylo prodáváno za nízkou cenu.

„Už teď je vepřové maso v obchodech drahé. Samozřejmě máme s rodinou strach, zda se to nebude zhoršovat. Brzy si možná nebudeme moci nedělní pečínku jen tak dovolit,“ strachuje se sedmdesátiletá paní Alena z Kutné Hory. „Hlídáme si každou akci, není to ale snadné,“ dodává pro Přehledně24.

Celkově se letos v první polovině letošního roku snížil v Česku počet chovaných prasat o 9 % oproti loňsku. S poklesem chovu se potýká dále například Dánsko, kde bylo za třetí čtvrtletí roku 2022 nejméně prasat za posledních 20 let, uvádí Seznam Zprávy.

Zdroj: E15, CNN, DW, Český rozhlas Budějovice, Seznam Zprávy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články