Víte, co je to faktoring?

od Anna-Marie Rabová
2 minuty čtení
Komerční sdělení
faktoring penize
Zdroj: Pexels.com

Faktoring (můžete se s ním setkat také pod názvem factoring) je krátkodobé financování pohledávek. Pomocí faktoringu můžete zlepšit provozní cash flow vaší firmy. Zbaví vás totiž dlouhého čekání na proplacení faktury – místo několikatýdenního či dokonce několikaměsíčního čekání na peníze je můžete mít už za 30 minut. Jak to funguje?

Jak funguje faktoring a kdy se o něm vyplatí přemýšlet

Dostat se do druhotné platební neschopnosti není nijak těžké. Stačí, když vám odběratel neproplatí fakturu včas.

Právě tomu může zabránit faktoring, který přenáší rizika pozdě proplacené faktury na tzv. faktora – třetí stranu. Jednou z moderních služeb, která nabízí faktoring za výhodných podmínek, je například fintechový startup Cashbot.

A jak to celé funguje?

Stačí si představit situaci, kdy jste odběrateli vystavili například fakturu za 30 000, a on vás požádal o odložení splatnosti o tři měsíce. Na jednu stranu pro něj máte pochopení, na druhou stranu však sami potřebujete zaplatit své vlastní náklady. Co teď?

Fakturu můžete jednoduše poslat například zmíněné službě Cashbot, která ji proplatí místo zákazníka. Jinak řečeno fakturu odkoupí a proplatí. Peníze faktorovi vrátíte v okamžiku, kdy ji odběratel proplatí vám.

K čemu všemu je možné faktoring využít?

Jak asi už tušíte, faktoring má poměrně zajímavé výhody:

  • Stabilizuje firemní cash flow,

  • zbaví vás stresu z pozdně proplacených faktur,

  • nedostanete se kvůli odběratelům do druhotné platební neschopnosti,

  • můžete rychle získat finance na rozvoj firmy,

  • nezadlužíte se.

To jsou všechno rozhodně výhody, které stojí za zvážení. Pokud zvažujete bankovní půjčku či jiný typ úvěru, právě faktoring vám může rozhodování usnadnit a ušetřit starosti i peníze, které se s čerpáním půjčky neodmyslitelně pojí.

V minulosti faktoring využívaly spíše velké nadnárodní společnosti. Věnovali se mu totiž jen banky, které se odmítali s menší firmou a o menších částkách vůbec bavit. Dnes už se však tuto službu nemusíte bát využít už od částky 3000 korun.

KOMERČNÍ SDĚLENÍSouvisející články