49 úmrtí po očkování. Zatím jde jen o podezření, brání se Státní ústav pro kontrolu léčiv

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ockovani covid
Zdroj: PopTika/Shutterstock.com

Za poslední uplynulý týden se v Česku objevily dva případy úmrtí v souvislosti s očkováním proti onemocnění covid-19. Informuje o tom Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Vše se musí prošetřit, ale z 3 milionů aplikovaných dávek došlo k úmrtí ve 49 případech. Píší o tom Lidové noviny.

Ústav pro kontrolu léčiv k úternímu dni evidoval 3622 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti koronaviru. Podle informací a dat, které SÚKL uveřejnil na svých stránkách, se jedná o týdenní nárůst o 223 případů.

„Očkování proti covid-19 podstupuje velké množství lidí, včetně osob, které trpí závažnými zdravotními problémy či komorbiditami, tedy větším množstvím nemocí najednou. V důsledku toho se mohou vyskytnout i nahlášená podezření na nežádoucí účinky, jejichž důsledkem může být úmrtí,“ vysvětlil SÚKL pro Lidové noviny.

Mají více pozitiv než negativ, tvrdí EMA

Pokud dojde k jakémukoliv úmrtí v souvislosti s očkováním proti koronaviru, vše je pečlivě zkoumáno a včas podchyceno. V České republice veškerá data řeší i výbor Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA), v němž má Česko své zástupce.

Ústav přesto veřejnost uklidňuje tím, že se jedná o pouhé podezření. Nic není potvrzené. Také informuje o tom, že časová posloupnost s tím nemusí mít ani nic společného. Pokud by EMA zjistila jakoukoliv souvislost mezi aplikovaným očkováním a následným úmrtím, mohlo by dojít k odejmutí registrace očkovací látky.

„Podle dosavadních zpráv EMA k vakcínám firem Pfizer/BioNTech a Moderna převažují přínosy vakcín nad jejich riziky. Většina úmrtí byla vysvětlena zhoršením už existujících nemocí. U očkovací látky AstraZeneca EMA uvedla, že jejím vzácným vedlejším účinkem je výskyt krevních sraženin, přesto přínosy převažují,“ píší lidovky.cz.

Jiné země, co se týče vakcíny AstraZeneca, rozhodly jinak. V některých se její používání omezilo, v jiných naopak je zcela vyloučená pro určité věkové kategorie. Podle informací Lidových novin ale podobné problémy má i čtvrtá schválená vakcína Evropskou unií, která patří společnosti Johnson & Johnson.

Lidé si stěžují na vedlejší účinky

Lidé, kteří už za sebou mají očkování proti onemocnění, si ve většině případů stěžují i na jiné vedlejší účinky. Mezi nejčastější patří horečka, zimnice, únava, reakce v místě vpichu, příznaky chřipky a mnohé další, podobné příznaky doprovázející i silnou únavu.

V České republice už bylo aplikováno více jak 3 miliony dávek. A přes 980 tisíc lidí už dostalo dávku druhou. U nás se očkuje vakcínami od společností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Vakcína od poslední zmíněné společnosti má tu výhodu, že stačí pouze jedna dávka, nikoliv dvě jako u ostatních.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články