Americký vládní epidemiolog prý lže, jako když tiskne. Jak to tedy bylo se vznikem koronaviru?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Dr Fauci
Zdroj: Shutterstock

Stačí jeden email, který pronikne na veřejnost, a je z toho skandál jak Brno. Nebo spíš jako celé Spojené státy americké. Vládní epidemiolog a poradce prezidenta Joea Bidena, doktor Anthony Fauci, měl podle zveřejněné emailové korespondence zamlčovat informace o vzniku covidu-19 v Číně. Informovala o tom televize CNN.

Server Buzzfeed zveřejnil část mailové korespondence mezi doktorem Anthonym Faucim a prezidentem neziskové organizace EcoHeat Peterem Daszakem.

Z té bylo vyvozeno, že Daszak děkoval konkrétně doktoru Facimu, že potlačil teorii, ze které by vyplývalo, že koronavirus vznikl uměle v čínských laboratořích.

Na místě je tedy kritika bývalého prezidenta Donalda Trumpa i ostatních republikánů, kteří volají o prošetření celé záležitosti a po odvolání doktora Fauciho z jeho stávající funkce vládního epidemiologa.

Z emailu vyvodili teorii

Zveřejněný email pochází z dubna loňského roku a Daszak v něm doktorovi Faucimu píše: „Chtěl jsem Vám osobně poděkovat jménem našich zaměstnanců a spolupracovníků za to, že jste se veřejně postavil a prohlásil, že vědecké důkazy podporují přírodní přenos covid-19 z netopýra na člověka, a nikoli to, že virus pochází z wuchanského institutu virologie. Z mého úhlu pohledu jsou Vaše komentáře odvážné a díky důvěryhodnosti vaší osoby pomohou rozptýlit mýty, které se točí okolo původu viru…“

Jako střed zájmů se může zdát fakt, že Daszak byl údajně zároveň i členem týmu Světové zdravotnické organizace, který měl v Číně najít původ nemoci.

Doktor Fauci se brání

Doktor Fauci se obhajuje tím, že onen zmíněný domnělý význam z emailu vůbec nevyplývá. Odmítl, že by zveřejněné emaily dokazovaly jeho náklonost k Číně.

„To je nesmysl. Nechápu, jak něco takového mohli z toho mailu vyvodit. Ten email byl odeslán od organizace EcoHealth směrem ke mně. Myšlenka, že Čína záměrně něco vytvořila, aby zabila svoje obyvatele, ale i ostatní lidi, je podle mého názoru přitažená za vlasy,“ říká Fauci.

Donald Trump ani senátor však netvrdili, že Čína záměrně vytvořila a pustila ven virus, který by zabil jejich vlastní obyvatele. Poukazují na to, že virus mohl uniknout z laboratoře z důvodu nedodržení správných bezpečnostních opatření.

Autor: Julie BordášováSouvisející články